W rywalizacji “Pucharu Tysiąca Drużyn”, jak nazywane są rozgrywki PP, pozostały cztery, które wywodzą się z różnych biegunów piłkarskiej piramidy. W stawce pozostały jeden drugoligowiec, jeden pierwszoligowiec oraz dwaj przedstawiciele ekstraklasy, którzy mają patent na pucharowe rozgrywki, a w dodatku w tym sezonie walczący o mistrzostwo kraju. I los okazał się przychylny faworytom, nie kojarząc ich w półfinałach.
KKS 1925 Kalisz – Legia Warszawa: kiedy i o której mecz?
We wtorek w Kaliszu Legia, z 19 triumfami najbardziej utytułowany zespół w historii Pucharu Polski, zagra z miejscowym KKS.
Piłkarze trenera Bartosza Tarachulskiego są rewelacją obecnej edycji PP. Wyeliminowali już trzech utytułowanych przedstawicieli ekstraklasy: Widzew Łódź, Górnika Zabrze (w obu przypadkach po rzutach karnych), a w ćwierćfinale Śląsk Wrocław, zwyciężając sensacyjnie aż 3:0 w meczu, po którym trener pokonanych Ivan Djurdjević ocenił, że to “wstyd roku”.
W półfinale KKS czeka jeszcze trudniejsze zadanie. Legia pozostaje niepokonana od 14 października, a w sobotę w meczu na szczycie pokonała Raków 3:1 i zmniejszając stratę do lidera do sześciu punktów sprawiła, że walka o tytuł nabrała rumieńców.
Pierwszy gwizdek sędziego Jarosława Przybyła we wtorek 4 kwietnia o godzinie 20.30.
Górnik Łęczna – Raków Częstochowa: kiedy i o której mecz?
Drugą, oprócz KKS Kalisz, rewelacją pucharowych zmagań jest w tym sezonie Górnik Łęczna. W pierwszej lidze drużyna, która jeszcze w poprzednim sezonie występowała w ekstraklasie, przez moment była nawet blisko strefy spadkowej, a odżyła po zmianie trenera. Pod wodzą Ireneusza Mamrota zdążyła już awansować do półfinału PP, co jest historycznym wydarzenia dla całej Lubelszczyzny, a w lidze w czterech występach wywalczyła osiem punktów i widmo drugiego z rzędu spadku mocno od siebie oddaliła.
We wcześniejszych fazach obecnej edycji zespół z Łęcznej wyeliminował m.in. grające w ekstraklasie Koronę Kielce i Piasta Gliwice.
Tym razem poprzeczka zawiśnie wyjątkowo wysoko. Rywalem Górnika będzie Raków, czyli rywal teoretycznie najmocniejszy z możliwych. Zespół z Częstochowy jest liderem ekstraklasy i zmierza po pierwsze w historii mistrzostwo kraju. A Puchar Polski stał się w ostatnich latach specjalnością piłkarzy Marka Papszuna – sięgnęli po to trofeum w 2021 i 2022 roku. W tych rozgrywkach ostatniej porażki doznali 5 grudnia 2019 roku, ulegając w 1/8 finału edycji 2019/20 w serii rzutów karnych Cracovii.
Starcie w Łęcznej w środę 5 kwietnia. Arbiter Krzysztof Jakubik gwizdnie po raz pierwszy o 20.30.
Kiedy i gdzie finał Pucharu Polski?
Znak zapytania widnieje przy miejscu finału PP, który tradycyjnie odbywa się 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie. 20 marca władze Warszawy, wydając zgodę na rozgranie na reprezentacyjnym obiekcie spotkania z Albanią w eliminacjach mistrzostw Europy, odmówiły pozwolenia na zorganizowanie tam finału PP, ale jak zapewnił rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski związek w stosownym terminie złoży odpowiednie dokumenty dotyczące organizacji finału, a także planowanego na czerwiec towarzyskiego meczu drużyny narodowej.
W puli nagród obecnej edycji PP jest 10 milionów złotych, z czego połowę otrzyma triumfator rozgrywek.
Terminarz półfinałów Fortuna Pucharu Polski! pic.twitter.com/IRLwm1xgFa
— Fortuna Puchar Polski (@PZPNPuchar) March 6, 2023
Program półfinałów Fortuna Pucharu Polski:
4 kwietnia, wtorek
KKS 1925 Kalisz – Legia Warszawa (godz. 20.30)
5 kwietnia, środa
Górnik Łęczna – Raków Częstochowa (20.30)
lukl