Rosjanie i Białorusini dopuszczeni do startów. “Jesteśmy zszokowani i oburzeni”

0
103

FIE podczas piątkowego kongresu nadzwyczajnego opowiedziała się za przywróceniem Rosjan i Białorusinów do rywalizacji w zawodach międzynarodowych. Decyzja dotyczy zmagań indywidualnych oraz drużynowych. Ma obowiązywać od kwietnia, “z zastrzeżeniem ewentualnych zaleceń czy przyszłych decyzji MKOl”, jak podaje źródło AFP.

Ukraińcy protestują

“Jesteśmy zszokowani i oburzeni tą decyzją i natychmiast zwołujemy posiedzenie prezydium, aby zdecydować o naszej odpowiedzi na decyzję FIE i ewentualnym odwołaniu od niej. W weekend będziemy konsultować się z członkami federacji, sportowcami, trenerami, Narodowym Komitetem Olimpijskim i Ministerstwem Sportu” – można przeczytać w oświadczeniu Ukraińskiej Federacji Szermierczej.

Wyraziła ona ubolewanie z powodu faktu, że FIE głosowała za powrotem do rywalizacji sportowców obu krajów pod neutralnym sztandarem rok po ich wykluczeniu z powodu wojny na Ukrainie “wbrew kategorycznym sprzeciwom strony ukraińskiej i jej sojuszników”.

Po decyzji FIE szermierka staje się pierwszym sportem, który reintegruje sportowców z Rosji i Białorusi, rok po ich wykluczeniu z powodu wojny na Ukrainie.


Getty Images
Ukraińcy nie wyobrażają sobie rywalizacji z Rosjanami

Większość była za

Około 65 proc. spośród członków FIE, zebranych w piątek na nadzwyczajnym kongresie w Lozannie, głosowało za powrotem do rywalizacji rosyjskich i białoruskich sportowców, drużyn oraz działaczy.

Federacja musiała podjąć decyzję odnośnie wykluczonych zawodników w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Eliminacje rozpoczną się w kwietniu i potrwają do wiosny 2024 roku.

Rosyjscy szermierze, jedni z najlepszych na świecie, zdobyli trzy złote medale podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, rywalizując pod neutralną flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Światowa federacja przez ostatnie lata była kierowana przez rosyjskiego oligarchę Aliszera Usmanowa, którego po wybuchu wojny na Ukrainie tymczasowo zastąpił Grek Emmanuel Katsiadakis.


Getty Images
Rosjanie to od lat światowa czołówka w szermierce

dasz/TG

PAP,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj