Rusza Turniej Czterech Skoczni 2022/2023

0
83

Oglądaj Turniej Czterech Skoczni w TVN, Eurosporcie i Eurosporcie w Playerze

Od sezonu 1979/80 TCS, określany mianem narciarskiego Wielkiego Szlema czy odpowiednika kolarskiego Tour de France, zaliczany jest do klasyfikacji PŚ. Pierwszym polskim zwycięzcą w 2001 roku został Adam Małysz.

Turniej Czterech Skoczni 2022/2023. Zobacz dokładny terminarz zawodów i plam transmisji

Kubacki faworytem. Przemawia za nim wiele

To już 71. edycja Turnieju Czterech Skoczni. Kubacki przystąpi do niej jako lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Główną nagrodę, czyli Złotego Orła, zdobył już w sezonie 2019/20. Z ośmiu indywidualnych konkursów w tym sezonie Kubacki wygrał cztery, a dwukrotnie zajął drugie miejsce.

Do Kubackiego należą obecnie rekordy skoczni w Garmisch-Partenkirchen (144 m) i Bischofshofen (145 m). Po raz trzeci w historii reprezentant Polski pojedzie na TCS jako lider Pucharu Świata. Adam Małysz (2001/02) był czwarty, a Kamil Stoch (2013/14) siódmy.

W tym sezonie kroku Kubackiemu dotrzymuje w zasadzie tylko Słoweniec Anze Lanisek, który ma na koncie trzy triumfy, dwa drugie miejsca i jedno trzecie.

W ścisłym gronie faworytów TCS należy również wymienić Austriaka Stefana Krafta i Norwega Halvora Egenera Graneruda.


PAP/EPA/URS FLUEELER
Dawid Kubacki jest najlepszym skoczkiem sezonu

Turniej Czterech Skoczni – nietypowe zasady i wielki prestiż

TCS rządzi się jednak swoimi prawami i nie raz zdarzyło się, że wygrywał go skoczek nie brany pod uwagę. Bardzo jaskrawym przypadkiem jest Thomas Diethart, który triumfował w sezonie 2013/14, choć w klasyfikacji generalnej PŚ zajmował przed rozpoczęciem turnieju 24. miejsce.

Trzy edycje temu niespodziankę sprawił właśnie Kubacki. Zwyciężył, choć mało kto odważył się wymieniać go nawet w szerokim gronie faworytów, po tym gdy w Engelbergu zajął 22. i 47. miejsce. Później jednak prezentował się świetnie i na podium stanął w 10 kolejnych konkursach.

Teraz nieco z drugiego szeregu atakował będzie Ryoyu Kobayashi. Japończyk wygrał poprzedni TCS, a także broni Kryształowej Kuli za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ, ale w tym sezonie spisuje się na razie przeciętnie i jest dopiero 16.

Przy okazji 45. edycji TCS wprowadzono system KO polegający na tym, że na podstawie wyników kwalifikacji tworzonych jest 25 par (według klucza: 1. z 50., 2. z 49., itd.) pierwszej serii punktowanej. Do finału awansuje każdy zwycięzca pary oraz pięciu “szczęśliwych przegranych”, czyli zawodników z najwyższymi notami spośród pokonanych w parach.


Wideo: Eurosport
Kraft o swojej dyspozycji i nastawieniu przed Turniejem Czterech Skoczni

Niemcy wciąż czekają

Już ponad 20 lat minęło od ostatniego niemieckiego triumfu w TCS. W cyklu 2001/02 najlepszy był Sven Hannawald. Rok temu jako lider PŚ do Turnieju przystępował Karl Geiger, ale ukończył go na czwartym miejscu. Teraz Geiger w “generalce” jest siódmy.

Po 22 latach w TCS zabraknie Simona Ammanna. Utytułowany 41-letni Szwajcar nie zakończył jeszcze kariery, ale w tym sezonie w PŚ jeszcze nie startował. Złoty Orzeł jest jedynym znaczącym trofeum, którego nie udało mu się wywalczyć.

Sześciu Polaków na starcie

Polskę w TCS reprezentować będzie sześciu zawodników. Oprócz Kubackiego, wybrańcami trenera Thomasa Thurnbichlera są: Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jan Habdas i Stefan Hula.

Z Biało-Czerwonych szansę na dobry wynik mają też Żyła i Stoch. Pierwszy z wymienionych w Pucharze Świata zajmuje piąte miejsce. Stochowi natomiast, który Złotego Orła zdobywał już trzykrotnie, brakowało do tej pory regularności. Niezłe konkursy przeplatał brakiem awansu do drugiej serii.


Wideo: Eurosport
Thurnbichler o szansach Polaków na triumf w Turnieju Czterech Skoczni

# Zawodnik Punkty
1. Dawid Kubacki (Polska) 650
2. Anże Lanisek (Słowenia) 576
3. Stefan Kraft (Austria) 467
4. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 416
5. Piotr Żyła (Polska) 377
6. Manuel Fettner (Austria) 289
7. Karl Geiger (Niemcy) 194
8. Robert Johansson (Norwegia) 175
9. Michael Hayboeck (Austria) 169
10. Marius Lindvik (Norwegia) 154
14. Kamil Stoch (Polska) 122
25. Paweł Wąsek (Polska) 84
42. Tomasz Pilch (Polska) 8
46. Stefan Hula (Polska) 4
49. Aleksander Zniszczoł (Polska) 2

TG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj