Światowe media żegnają Pelego. “Nigdy wcześniej cztery litery nie były tak wielkie”

0
82

Edson Arantes do Nascimento zmarł w czwartek w w szpitalu w Sao Paulo w wyniku niewydolności wielonarządowej spowodowanej nowotworem jelita grubego, który zdiagnozowano u niego ponad rok temu. Miał 82 lata.

Cztery okładki jednej brazylijskiej gazety

Wydawany w Rio de Janeiro dziennik “O Dia” odnotowuje, że wiadomość o śmierci legendy szybko obiegła glob. Gazeta spodziewa się, że w najbliższych godzinach dyrekcja Santos FC zastrzeże numer 10 dla Pelego, z którym brazylijski piłkarz występował w barwach tego klubu.

“Z propozycją taką niebawem powinna wystąpić do zarządu Santos FC rodzina Pelego” – napisał brazylijski dziennik.

Z kolei “O Globo” w hołdzie dla legendy postawiło na bezprecedensowe wydanie z czterema okładkami, ilustrującymi najwspanialsze momenty “króla futbolu”. Brazylijska gazeta twierdzi, że Pele już za życia stał się postacią “nieśmiertelną”, przypominając, że jako jedyny zawodnik trzykrotnie wygrał ze swoją drużyną piłkarskie mistrzostwa świata (w 1958, 1962 i 1970 roku).

“Trudno właściwie dobrać słowa, aby rozpocząć tekst informujący o tym, że umarł Pele. Najwłaściwiej jest napisać, że odszedł największy w historii piłkarz” – podsumował “O Globo”.

“Był sobie król”

Śmierć Pelego jest tematem numer jeden nie tylko w jego ojczyźnie. W piątek okładkę Brazylijczykowi poświęciły wszystkie czołowe dzienniki sportowe w Hiszpanii.

O tym, jak wielkim piłkarzem był, świadczy czcionka tytułu (“Pele”) w gazecie “Marca”. “Nigdy wcześniej cztery litery nie były tak wielkie” – zaznaczono. Z kolei “AS” zdecydował się na okładkę ze stopami legendy, sfotografowanymi przez Annie Leibovitz.

“Był królem” – podkreśla francuski czołowy dziennik “L’Equipe”. “Poza światem futbolu, który wczoraj stracił najlepszego zawodnika w swojej historii, planeta opłakuje jednego z największych sportowców wszech czasów” – dodano.

Włoska “La Gazzetta dello Sport” postanowiła pożegnać Pelego słowami “C’era Una Volta” – tak zaczyna się większość tamtejszych bajek. “Pewnego razu był sobie król” – głosi tytuł czołowego dziennika.

“Uciec do wieczności” – to natomiast okładka portugalskiego dziennika “O Jogo”, którą zdobi zdjęcie Pelego, strzelającego przewrotką.


“O Jogo”
Wyjątkowa okładka portugalskiego dziennika

 

“Zawodnik, który obdarzył cały świat swoimi umiejętnościami” – czytamy na okładce brytyjskiego “The Guardian”. Pele jest również “jedynką” innych angielskich gazet.

 

Niemiecki “Der Tagesspiegel” pisze natomiast na okładce o “pożegnaniu z nieśmiertelnym”.


kiosko.net
Niemcy z uznaniem o legendzie

 

Wirtuoza futbolu osobliwie pożegnał również “Przegląd Sportowy”.


Pogrzeb Pelego zaplanowano na wtorek, ale uroczystości rozpoczną się już dzień wcześniej – na stadionie klubu Santos FC.

lukl/po

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj