UEFA wyrozumiała dla Białorusi. Na razie tylko ograniczenia

0
241

„Komitet Wykonawczy UEFA zebrał się dzisiaj i zdecydował, że wszystkie białoruskie kluby i reprezentacje rywalizujące w rozgrywkach UEFA będą musiały grać swoje domowe mecze na neutralnych obiektach ze skutkiem natychmiastowym” – poinformowała europejska federacja.

„Ponadto nie będzie widzów na meczach, w których funkcję gospodarza pełnią drużyny z Białorusi” – dodała UEFA.

To reakcja na fakt, że Białoruś jest wykorzystywana jako kluczowy punkt wypadowy dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zapowiedziano również, że Komitet Wykonawczy UEFA będzie regularnie zwoływać kolejne nadzwyczajne spotkania, aby ponownie ocenić sytuację w miarę jej rozwoju i podjąć dalsze decyzje w razie potrzeby.

Wyjątkowo łagodne stanowisko

Decyzja europejskiej centrali spotkała się z powszechną krytyką, podobnie jak przed kilkoma dniami łagodne pierwotnie stanowisko FIFA wobec drużyn rosyjskich, które dopiero po kilku dniach zostało zaostrzone. W poniedziałek Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) oraz UEFA zawiesiły reprezentację Rosji oraz kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą.

Stanowisko UEFA rozmija się również z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), który wezwał do niezwłocznego wykluczenia z rywalizacji zarówno rosyjskich, jak i białoruskich reprezentacji i sportowców. Zdecydowana większość federacji reprezentujących różne dyscypliny zastosowała się do rekomendacji MKOl i nałożyła na Rosję i Białoruś dotkliwe sankcje.

Oglądaj


Wideo: Fakty TVN
28.02.2022 | FIFA i UEFA zawieszają Rosję w rozgrywkach międzynarodowych

W przededniu inauguracji igrzysk paraolimpijskich w Pekinie stanowisko w tej sprawie zmienił również Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC), który pierwotnie dopuścił sportowców z Rosji i Białorusi do rywalizacji pod neutralną flagą. W czwartek rano ogłoszono, że zawodnicy z tych krajów nie będą mogli jednak wystartować w Pekinie.

W obecnej edycji Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji UEFA nie ma już zespołów z Białorusi – odpadły na wcześniejszych etapach rywalizacji.

macz/TG

, PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj