Ukraińska tenisistka apeluje w sprawie Rosjan i Białorusinów. “Haniebne czyny pociągają za sobą konsekwencje”

0
71

Przewodniczący Rady Olimpijskiej Azji (OCA) Randhir Singh ujawnił ostatnio, że powstaje system kwalifikacji, który umożliwi sportowcom Rosji i Białorusi rywalizację o olimpijskie nominacje. Byłoby to możliwe przez starty w imprezach azjatyckich. Władze OCA już potwierdziły gotowość do przyjęcia zawodników z obu krajów po tym, jak Międzynarodowy Komitet Olimpijski otworzył drzwi dla ich powrotu pod neutralną flagą.

Zmiana podejścia władz olimpijskich doprowadziła do znacznego zaognienia relacji z Ukrainą. Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, stwierdził nawet, że MKOl jest promotorem wojny.

Kraje bałtyckie i Polska wniosek Ukrainy o całkowite wykluczenie Rosji i Białorusi z igrzysk poparły już we wtorek. Dzień później głoś w tej sprawie zabrała w mediach społecznościowych Switolina.

 


Getty Images
Elina Switolina zabrała głos w sprawie wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk w Paryżu

Switolina: nie można ignorować okrucieństw

Jej głos jest słyszalny, bo 28-letnia zawodniczka po sukcesy sięgała ogromne – w 2021 roku sięgnęła w Tokio po olimpijski brąz, ze wzruszenia i szczęścia chowając wtedy po ostatniej piłce twarz w dłoniach, a w sezonie 2019 dotarła do półfinałów Wimbledonu i US Open.

W październiku 2022 urodziła córeczkę i zawiesiła karierę.

“Igrzyska są największym marzeniem i najwyższym przywilejem dla każdego sportowca. Są platformą integracji i różnorodności, przyciągającą uwagę całego świata. Mając to na uwadze, musimy utrzymać zakaz występów dla Rosjan i Białorusinów, wysłać mocny przekaz, że jesteśmy zjednoczeni, a haniebne czyny ich rządów pociągają za sobą konsekwencje. (…) Nie można ignorować okrucieństw, które popełniane są w Ukrainie” – napisała tenisistka.

 

 

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu zginęło co najmniej 220 ukraińskich sportowców oraz trenerów, o czym poinformował minister sportu tego kraju Wadym Hutcajt.

rk/twis

reuters, pap

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj