W przeszłości wygrał Złotego Orła. Teraz znów może być jednym z najgroźniejszych rywali Polaków

0
87

Turniej Czterech Skoczni 2022/23 od 28 grudnia do 6 stycznia w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze

– Każdy wie, czym jest Turniej Czterech Skoczni – mówi Kraft. – Kiedy przyjeżdżam do Niemiec, Polski czy Norwegii, mówią o mnie, że jestem triumfatorem tej imprezy – dodaje.

– Dla nas to coś wyjątkowego. Finał turnieju odbywa się niedaleko mojego domu rodzinnego. Możliwość odebrania tam Złotego Orła była czymś, o czym zawsze marzyłem. To było wspaniałe uczucie – opowiada Austriak.

Przez kilka kolejnych sezonów nie udawało mu się wrócić na podium jednej z najważniejszych imprez w kalendarzu skoków narciarskich. Szczególnie trudne były dla Krafta dwa ostatnie sezony, podczas których zmagał się z bólem pleców.

– Nie mogłem oddawać zbyt wielu skoków latem, nie mogłem skakać codziennie. Trudno mi było przygotować się do takiej intensywności, jaka jest podczas turnieju. To bardzo wyczerpująca impreza dla ciała i dla głowy. Miałem problemy na ostatnich turniejach właśnie przez niedostatki na letnich treningach – przyznaje.

Wrócił do wysokiej formy

W tym sezonie ma być jednak inaczej, a wyniki austriackiego skoczka w pierwszej części sezonu wskazują na to, że wrócił do znakomitej dyspozycji. W tym roku już czterokrotnie stawał na podium Pucharu Świata, w tym raz, w Ruce, na jego najwyższym stopniu. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest obecnie trzeci (467 pkt.), za prowadzącym w zestawieniu Dawidem Kubackim (650 pkt.) i Słoweńcem Anze Laniskiem (576 pkt.).

– Myślę, że będę gotowy na turniej – zapowiada jego triumfator z 2015 roku.


Wideo: Eurosport
Kraft o swojej dyspozycji i nastawieniu przed Turniejem Czterech Skoczni

Musi okiełznać feralną skocznię

Problemy może mu sprawić tylko skocznia w Garmisch-Partenkirchen, która jest swoistą klątwą austriackiego zawodnika. Już kilka razy kończył tam zawody po pierwszym skoku, przed rokiem nie zdołał w Ga-Pa przebrnąć nawet kwalifikacji.

– Czy moglibyśmy zamienić tę skocznię na inną? Muszę w końcu poprosić o to organizatorów – stwierdza ze śmiechem, pytany o jego relację z obiektem w Ga-Pa, na którym rozgrywane są tradycyjne noworoczne zawody.

– Czasami na obozach skaczę tam bardzo dobrze. Pamiętam, że były lata, w których to były moje najlepsze zgrupowania. Myślę, że zimą po prostu za bardzo chcę tam osiągnąć sukces – przyznaje. – Również dlatego, że każdy powtarza: Garmisch, Garmisch, co tam się dzieje! Ale jestem starszy o kolejny rok i może w końcu uda mi się ujarzmić tego potwora? – zastanawia się 29-letni Austriak, który w środę rozpocznie rywalizację o kolejny tytuł, m.in. z uznawanym za głównego faworyta Kubackim.

Turniej Czterech Skoczni rozpocznie się 28 grudnia kwalifikacjami do konkursu w Oberstdorfie. Zakończy się 6 stycznia w Bischofshofen.

Transmisje z kwalifikacji i konkursów w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze

# Zawodnik Punkty
1. Dawid Kubacki (Polska) 650
2. Anże Lanisek (Słowenia) 576
3. Stefan Kraft (Austria) 467
4. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 416
5. Piotr Żyła (Polska) 377
6. Manuel Fettner (Austria) 289
7. Karl Geiger (Niemcy) 194
8. Robert Johansson (Norwegia) 175
9. Michael Hayboeck (Austria) 169
10. Marius Lindvik (Norwegia) 154
14. Kamil Stoch (Polska) 122
25. Paweł Wąsek (Polska) 84
42. Tomasz Pilch (Polska) 8
46. Stefan Hula (Polska) 4
49. Aleksander Zniszczoł (Polska) 2

macz/po

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj