Witold Bańka wybrany przez aklamację na kolejne trzy lata

0
47

“Zaszczyt i odpowiedzialność! Dziś zostałem wybrany na kolejną kadencję w roli prezydenta WADA. Dziękuję za zaufanie” – napisał w mediach społecznościowych Bańka, który funkcję pełni od 1 stycznia 2020 roku.

 

 

Podsumowanie i kolejne cele

W ponad półgodzinnym wystąpieniu poprzedzającym oficjalną reelekcję Bańka podsumował pierwszą kadencję, a także wskazał kluczowe kwestie na najbliższe trzy lata.

– Pandemia była wielkim wyzwaniem dla całego świata, nie tylko tego sportowego. Nie tak wyobrażałem sobie początek mojej prezydencji. Jestem dumny, jak WADA i cała społeczność antydopingowa poradziła sobie z tym wyzwaniem. Liczba pobieranych próbek jest już większa niż przed pandemią – podkreślił.

Za największe osiągnięcia w minionych trzech latach wymienił też m.in. reformę zarządzania WADA, powołanie nowego departamentu edukacji, a także zwiększenie budżetu, co było jednym z punktów jego programu wyborczego.

– Budżet z 37,6 mln dolarów w 2019 roku udało się zwiększyć do nieco ponad 50 mln w 2023 – powiedział.

Bańka pochwalił się także pierwszym kontraktem sponsorskim, który został podpisany z afrykańskim nadawcą telewizyjnym. Pochodzące z niego środki wspomogą fundusz edukacji.

– W perspektywie są kolejne umowy, ale z racji specyfiki negocjacji nie mogę jeszcze mówić o szczegółach – dodał.

Największe wyzwania na drugą kadencję to znaczne zwiększenie liczby testów, dalszy rozwój edukacji, prewencji oraz komunikacji ze sportowcami.

– Sportowcy zawsze są w centrum naszego działania. Antydoping zawsze będzie trudną skomplikowaną materią. Sportowcy potrzebują kogoś, do kogo będą mogli się zwrócić, aby rozwiał ich wątpliwości. Oczywiście zwalczanie dopingu polega na łapaniu i karaniu, ale również ważne jest wspieranie i zapobieganie. Dlatego będę kontynuował wysiłki w zakresie informowania o naszej pracy oraz poprawianiu komunikacji – zapowiedział Bańka.

Zastępczyni również bez zmian

Zastępczynią Polaka pozostanie Yang Yang. 46-letnia Chinka, była dwukrotna mistrzyni olimpijska w short tracku w przeszłości zasiadała w Komisji Zawodniczej WADA.

W Radzie Fundacji, oprócz prezydenta i jego zastępcy, zasiada po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów – pięciu reprezentantów ma Europa, po czterech mają Azja i łącznie obie Ameryki, trzech Afryka i dwóch Oceania.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Najpierw sportowiec, później minister

Bańka jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako sportowiec specjalizował się w biegu na 400 m. W 2007 roku w Osace cieszył się z brązowego medalu mistrzostw świata wywalczonego w sztafecie 4×400 m. W 2015 roku został ministrem sportu i turystyki. Funkcję tę pełnił do listopada 2019, kiedy podczas kongresu w Katowicach oficjalnie zatwierdzono jego wybór na szefa WADA.


Getty Images
Witold Bańka jest szefem WADA od początku 2020 roku

pqv/łup

, PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj