Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poniedziałek dane dotyczące bezrobocia w kwietniu. Z przedstawionych danych wynika, że stopa bezrobocia w poprzednim miesiącu wyniosła 5,1 proc., wobec 5,3 proc. w marcu i 5,4 proc. w lutym.
Bezrobocie w kwietniu. GUS potwierdza dane resortu pracy
GUS podał również, że w końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 797,1 tys. bezrobotnych. To o 3,1 proc. mniej niż w marcu i o 3 proc. mniej niż w kwietniu zeszłego roku.
Również według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu kwietnia wyniosła 5,1 proc., czyli o 0,2 pkt proc mniej niż miesiąc wcześniej. Resort podał też, że w końcówce kwietnia br. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych spadła do 798,5 tys. osób. Zarówno w skali miesiąca, jak i roku, dynamika spadku wyniosła 2,9 proc.
– Licząc od 1991 r. nigdy w kwietniu nie zanotowano mniejszej liczby bezrobotnych ani niższej stopy bezrobocia rejestrowanego – podkreślało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości. Według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w marcu 2,9 proc., co plasuje nas – wraz z Czechami – na pozycji lidera w Unii Europejskiej. Średnia unijna wyniosła w marcu 6 proc., zaś w strefie euro było to 6,5 proc.
Ilu aktywnych zawodowo?
GUS przedstawił dziś również dane dotyczące wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za I kwartał 2024 roku. Okazuje się, że osoby aktywne zawodowo stanowiły w tym okresie 58,2 proc. ludności w wieku 15-89 lat. Wskaźnik ten był niższy zarówno w porównaniu z ostatnim, jak i początkowym kwartałem zeszłego roku (odpowiednio o 0,4 pkt proc. i o 0,3 pkt proc.).
– W 1 kwartale 2024 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15-89 lat wyniosła 17 754 tys., z tego: 17 194 tys. stanowili pracujący, natomiast 559 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w tej grupie wieku liczyła 12 600 tys. osób – czytamy w komunikacie GUS.