Akcja liderki grupy Pussy Riot w Dzień Kobiet. Zmieniła wygląd banknotów USA

0
95

Znana rosyjska aktywistka, artystka i liderka zespołu Pussy Riot, Nadieżda Tołokonnikowa, zorganizowała kolejną akcję protestacyjną. Stworzyła serię przerobionych wydruków amerykańskich banknotów i wirtualny banner, który wieczorem 8 marca trafi na elektroniczne ekrany miejskie w najbardziej ruchliwych miejscach w centrum Berlina, Londynu i Tokio. Hasło przewodnie całego projektu to prawa kobiet. 

Wirtualny protest liderki Pussy Riot na Dzień Kobiet

Pussy Riot to teraz bodaj jeden z najsłynniejszych rosyjskich zespołów muzycznych. Założyła go wraz z koleżankami w Moskwie w 2011 roku Nadieżda Tołokonnikowa – artystka i aktywistka, organizatorka antyrządowych, antywojennych i feministycznych pikiet. W marcu 2022 roku Tołokonnikowa zebrała ponad siedem milionów dolarów dla Ukrainy, organizując sprzedaż tokenów NFT z wizerunkiem flagi tego kraju.

Czytaj więcej

11 lat temu Tołokonnikową skazano w Rosji na dwa lata więzienia za obrazoburczy występ sprzeciwiający się poparciu rosyjskiej Cerkwi dla Władimira Putina i zawierający mocny feministyczny przekaz.

Z okazji Dnia Kobiet artystka wraca z kolejną inicjatywą, której tematyka dotyczy równouprawnienia kobiet. Tołokonnikowa stworzyła serię wydruków amerykańskich banknotów o różnych nominałach, na których namalowała kolorowe kominiarki – symbol zespołu Pussy Riot i jednocześnie feminizmu.

Banknot jednodolarowy zmieniony przez Tołokonnikową. Artystka przygotowała też wersje banknotów o po

Banknot jednodolarowy zmieniony przez Tołokonnikową. Artystka przygotowała też wersje banknotów o pozostałych nominałach.

Nadieżda Tołokonnikowa/CIRCA Art

„Odkąd portret Marthy Washington widniał na srebrnej jednodolarówce w latach 80. i 90. XIX wieku, na papierowych amerykańskich banknotach nie pojawiła się żadna kobieta. W obiegu są teraz banknoty o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 100 dolarów – wszystkie zawierają portrety mężczyzn, każdy symbolizuje patriarchat” – czytamy na stronie londyńskiego Kulturalnego Instytutu Radykalnej Sztuki Współczesnej (Cultural Institute of Radical Contemporary Arts, CIRCA), współorganizatora przedsięwzięcia.

Wydruki można licytować. Dochód z ich sprzedaży trafi na wsparcie niezależnych artystów oraz organizację darmowych wydarzeń kulturalnych.

„Geneza kruchej męskości” – świeca Tołokonnikowej na aukcji w Sotheby’s

Równolegle z licytacją banknotów Tołokonnikowej na stronie londyńskiego domu akcyjnego Sotheby’s trwa licytacja innego dzieła artystki. Również ono powstało z okazji Dnia Kobiet. Oprócz niego, licytacja w Sotheby’s pod hasłem „Moje ciało – moja sprawa” („My Body My Business”) zawiera prace kilku innych prominentnych współczesnych artystek, między innymi Mariny Abramović i Jenny Holzer.

Woskowa rzeźba bakłażana pod tytułem „Geneza kruchej męskości” („Fragile Masculinity Genesis”), nawiązuje do popularnego emotikona. Dzieło pojawiło się na trwającym dwie i pół minuty nagraniu pod tytułem „Nadia oznacza nadzieję” („Nadia Means Hope”), które trafiło już do internetu.

Na nagraniu widać artystkę w ikonicznej białej kominiarce, obok której stoi rzeźba-świeca. Artystka podpala knot na szczycie rzeźby, która zaczyna powoli się topić. Dlaczego akurat bakłażan? Wśród internautów ten emotikon funkcjonuje jako żartobliwy symbol męskiego narządu płciowego.

Wieczorem 8 marca nagranie pojawi się też na ekranie Limes przy ulicy Kurfürstendamm w Berlinie, a także w dwóch innych słynnych lokalizacjach: na ekranie Piccadilly Lights w centrum Londynu i na bodaj najczęściej fotografowanym skrzyżowaniu w tokijskiej dzielnicy Shibuya, znanym jako Shibuya Crossing. Nagranie będzie widniało w tych miejscach do 5 kwietnia 2023 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj