Aktor Wojciech Kalwat zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 70 lat

0
309

Nie żyje Wojciech Kalwat. Aktor był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem im. J. Szaniawskiego w Płocku oraz Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2004 roku był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. Miał 70 lat.

Wojciech Kalwat od 18 lat był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. I to właśnie ta placówka poinformowała w poniedziałek o śmierci aktora. „Dziś dotarła do nas smutna wiadomość – po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Wojciech Kalwat” – napisano w wiadomości, którą opublikowano w mediach społecznościowych.

We wpisie przypomniano fragment jednego z wywiadów, którego udzielił Kalwat. „Trzeba się w życiu cieszyć ze wszystkiego, również z drobiazgów” – mówił w rozmowie nagranej podczas pandemii. „Mnie radość sprawia to, że żona budzi się uśmiechnięta. I jeszcze cieszę się, że w tych ciężkich czasach moja rodzina sprawdziła się na 100 procent i wiem, że gdyby coś się złego stało, mamy z Teresą (Kwiatkowską żoną aktora – red.) na kogo liczyć” – przyznał aktor.

>>>

Od 18 lat związany z Poznaniem

Kalwat był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem im. J. Szaniawskiego w Płocku oraz Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2004 roku był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu.

Ostatnio Kalwata można było zobaczyć m.in w spektaklach: „Kotka na rozpalonym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w reż. Kuby Kowalskiego, „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego w reż. Michała Kmiecika, „Trojanki” Eurypidesa w reż. Kamili Michalak oraz „K.” Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki.

Był laureatem Złotej Maski 1997, nagrody prezydenta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (2003), nagrody Towarzystwa Miłośników Teatru przyznanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za rolę Pheresa w „I. znaczy Inna” Sautera i Studlara (2004 – reż. A. Orzechowski), a także, za tę samą rolę, Oskara – nagrody radia PiK (Bydgoszcz 2004).

Źródło zdjęcia głównego: Teatr Polski w Poznaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj