Architektoniczny Nobel dla projektanta, który odmienił plac św. Marka w Wenecji

0
100

Przyznawana przez The Hyatt Foundation Nagroda Pritzkera to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w branży architektonicznej. Informację o uhonorowaniu nią 69-letniego brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda jury ogłosiło 7 marca 2023 roku. Projektant dołączył tym samym do grona laureatów, wśród których znajdują się między innymi Zaha Hadid, James Stirling, Renzo Piano czy Norman Foster.

David Chipperfield – laureat Nagrody Pritzkera 2023

Ze względu na prestiż nagrody Pritzkera środowisko architektów często nazywa ją „architektonicznym Noblem”. Przyznaje się ją architektom, którzy przez lata swojej działalności konsekwentnie wywierali znaczący i pozytywny wpływ na życie ludzi i środowisko.

Zdaniem jurorów, którzy zdecydowali się przyznać w tym roku nagrodę Davidowi Chipperfieldowi, brytyjski architekt projektuje w sposób zachowawczy i ponadczasowy, zawsze biorąc pod uwagę otoczenie, w jakim ma stanąć jego budynek. Brytyjczyk otrzymał architektonicznego Nobla za „rygor, spójność i trafność” swoich projektów.

Czytaj więcej

Laudacja chwali architekturę Chipperfielda za brak egoizmu w projektowaniu i nie uprawianie sztuki dla sztuki, co od lat często zdarza wielu architektom. „Nie widzimy natychmiast rozpoznawalnych budynków Davida Chipperfielda, ale różne budynki Davida Chipperfielda zaprojektowane w konkretnym kontekście” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jurorów, którzy dodają, że architekt projektuje tak, aby jego budynki „przetrwały próbę czasu” w kwestii stylu, funkcji i konstrukcji.

Nagroda Pritzkera swoją nazwę czerpie od nazwiska Pritzkerów, twórców i fundatorów wyróżnienia. Pritzkerowie to słynna i zarazem jedna z najbogatszych w USA, chicagowska rodzina posiadająca sieć hoteli Hyatt. Nagrodę Pritzkera ustanowiono w 1979 roku. Jej laureat otrzymuje sto tysięcy dolarów i brązowy medal.

David Chipperfield – architekt muzeów

David Chipperfield jest autorem ponad stu projektów, które zrealizowano na całym świecie. Architekt projektuje budynki o różnym przeznaczeniu: od mieszkalnych przez publiczne aż po komercyjne. Jednak jego ulubionym tematem są obiekty kulturalne, a zwłaszcza muzea.

Chipperfield ma na swoim koncie między innymi takie projekyt jak prywatne muzeum Museo Jumex w mieście Meksyk, budynek Veles e Vents w Walencji (zwany też „America’s Cup Building”) czy rozszerzenie Muzeum Sztuki w Saint Louis w stanie Missouri.

Specjalnością architekta są też renowacje istniejących budynków. Chipperfield odpowiada między innymi za odświeżenie Nowego Muzeum (Neues Museum) na berlińskiej Wyspie Muzeów.

Po prawej: budynek Prokuracji Starej, której renowacja według projektu biura Davida Chipperfielda, d

Po prawej: budynek Prokuracji Starej, której renowacja według projektu biura Davida Chipperfielda, dobiegła niedawno końca.

Jtesla16, domena publiczna, Wikimedia Commons

Innym przedsięwzięciem tego rodzaju jest renowacja otaczającego Plac św. Marka XVI-wiecznego budynku Prokuracji Starej (Procuratie Vecchie) w Wenecji, która niedawno dobiegła końca. Obiekt był zamknięty dla publiki przez pięć wieków. Firma Generali, do której należy budynek, zleciła Chipperfieldowi i jego zespołowi odnowienie wnętrz pod kątem przyszłych funkcji budynku, ale z zachowaniem oryginalnych, zabytkowych elementów.

Aby ocalić oryginalne freski, podłogi i inne elementy dekoracyjne, Chipperfield zatrudnił zespół rzemieślników posługujących się tradycyjnymi technikami i materiałami. Niektóre wnętrza przebudowano w celu zyskania więcej przestrzeni na ich przyszłych użytkowników.

W budynku Prokuracji Starej znajduje się teraz siedziba firmy Generali i jej fundacji non-profit. Są tu dostępne dla zwiedzających przestrzenie do organizacji różnego rodzaju wydarzeń, sale wystawowe i ogólnodostępny taras na dachu, z którego rozciąga się widok na Wenecję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj