Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

0
97

Michael Moebius, niemiecki artysta, który zasłynął tworzeniem grafik przedstawiających ikony popkultury – między innymi Audrey Hepburn i Marilyn Monroe – żujących gumę balonową, w 2022 roku pozwał 399 firm, które miały naruszyć jego prawa autorskie. Większość z nich sprzedawała nielegalnie reprodukcje jego obrazów bądź produkty, na których zostały nadrukowane ilustracje jego autorstwa.

Moebius wielokrotnie zaznaczał, że firmy te dołożyły “wszelkich starań, by uniknąć odpowiedzialności i konsekwencji przed swoim działaniem w ramach których podrabiały jego prace”. Niemiec ma jednak powody do radości – sąd w USA zdecydował bowiem, że należy mu się gigantyczne odszkodowanie.

Niemiecki artysta otrzyma odszkodowanie w wysokości 120 milionów dolarów

Jak informuje serwis Artnet News, Sąd Dystryktowy dla Północnego Dystryktu Illinois uznał, że łącznie za naruszenie praw autorskich, Michaelowi Moebiusowi należy się aż 120 milionów dolarów odszkodowania. W oświadczeniu przedstawiciele prawni twórcy podkreślili, że „to największa kwota kiedykolwiek przyznana żyjącemu i niezależnemu artyście”.

Moebius w rozmowie z Artnet News podkreślił, że cieszy się z decyzji sądu, ale jednocześnie przyznał, że sprawa dużo go kosztowała. – To tylko wierzchołek góry lodowej. Liczba naruszeń jest szalona. Jeśli wpisze się w Google hasło „Marilyn Bubblegum”, 99 procent wyświetlonych wyników to podróbki mojej pracy – stwierdził. – W ciągu dziesięciu lat pracy miałem do czynienia z setkami tysięcy naruszeń praw autorskich i podróbek moich dzieł sztuki – dodał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj