Atrapy książek na półkach: kontrowersyjny trend wnętrzarski zyskuje popularność

0
78

W Europie i na całym świecie nie brakuje zresztą pracowni designu, zajmujących się tworzeniem tego rodzaju „kolekcji”. W zależności od potrzeb klienta, projektują one rzędy książek odpowiedniego formatu, a także według konkretnej tematyki, kolorystyki czy stylu okładki. Również w popularnych sklepach internetowych nie brakuje takich produktów książkopodobnych, które sprzedaje się „od metra”.

Dlaczego ludzie ustawiają na półkach atrapy książek?

Posiadanie półki z „książkami”, które tak naprawdę nimi nie są, z pewnością niesie ze sobą ryzyko wystawienia się na śmieszność — przynajmniej w oczach tych gości, którzy lubią przeglądać domowe biblioteczki swoich znajomych. W dobie zapośredniczonej komunikacji przez internet coraz więcej ludzi przestaje się tym przejmować.

Do grona tego należą na przykład ci, którzy często biorą udział w służbowych wideokonferencjach. Siedząc na tle półki z ambitnymi tytułami, natychmiast zyskujemy w oczach rozmówców. Poza tym, nikt się nie zorientuje, że owe „książki” to tylko scenografia.

Oczywiście praktyka ustawiania na półkach atrap książek nie jest niczym nowym. Od wielu lat dekoracje tego typu można znaleźć w domach ludzi chcących uchodzić za bardziej oczytanych i inteligentnych, niż są w rzeczywistości. Taka praktyka jest też normą w aranżacji wnętrz statków pasażerskich, na których liczy się każdy kilogram, a także — uwaga — publicznych bibliotek.

Czy fakt, że ktoś ma na półce atrapy książek, świadczy o tym, że taka osoba stroni od czytania? Niekoniecznie, a w każdym razie — nie zawsze. Szalenie popularne są teraz czytniki e-booków jako sposób na bardziej ekologiczne obcowanie z literaturą, które — o, ironio — oszczędza przestrzeń. Z kolei właściciele dużych domów zapełniają atrapami książek najwyższe półki, do których nikt nie dosięgnie i które bywają bezużyteczne.

Niektórzy kontynuują też wielowiekowy zwyczaj ozdabiania atrapami książek drzwi prowadzące do jakiegoś tajnego pokoju lub komórki. Dziś takie pomieszczenia jak składziki na sprzęty domowe również ukrywa się za drzwiami, które na pierwszy rzut oka przypominają domową biblioteczkę. Puste w środku atrapy książek służą też niekiedy po prostu jako pudełka do przechowywania różnych przedmiotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj