„Bałtycki Banksy”: Brytyjczycy szukają tajemniczego autora posągu Perkuna

0
151

Kilka dni temu na szczycie klifu na terenie rezerwatu Capel-le-Ferne w hrabstwie Kent na południowo-wschodnim wybrzeżu Anglii stanął drewniany totem pogańskiego bałtyjskiego boga Perkuna, odpowiednika słowiańskiego Peruna. Obiekt pojawił się nagle, w nocy. Sprawą zainteresowała się ambasada Litwy. Trwają próby ustalenia, kim jest „bałtycki Banksy” – bo właśnie taki przydomek nadano temu, kto odpowiada za umieszczenie totemu na klifie.

Kto jest autorem tajemniczego posągu Perkuna na klifie w brytyjskim hrabstwie Kent?

Perkun to prastare bóstwo nieba, piorunów, ognia, wojny, prawa i porządku, a także płodności. Był to naczelny bóg bałtyjskiego panteonu, którego słowiańskim odpowiednikiem był Perun, zaś greckim – Zeus. Kult Perkuna był powszechny u wszystkich ludów bałtyjskich: od terenów Prus aż po południowe rubieże dzisiejszej Estonii.

Kilka dni temu na szczycie wapiennego klifu w dystrykcie Dover w angielskim hrabstwie Kent – czyli na drugim końcu Europy – pojawił się mierzący prawie dwa i pół metra, drewniany totem gromowładnego bałtyjskiego bóstwa. Na totemie znajduje się inskrypcja z imieniem Perkuna i rokiem 2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj