Cały świat chce zobaczyć wystawę Vermeera w Amsterdamie. Padł system biletowy

0
114

O tej wystawie mówiło się od wielu miesięcy. Holendrzy postanowili dokonać niemal niemożliwego i zarazem spełnić marzenia miłośników sztuki – i do amsterdamskiego Rijksmuseum sprowadzić niemal wszystkie zachowane obrazy Jana Vermeera, jednego z najważniejszych malarzy holenderskich. Od 10 lutego w Rijksmuseum trwa wystawa „Vermeer”. A o bilety na nią trwa prawdziwa batalia, w której ucierpiał sklep internetowy muzeum.

Bilety na Vermeera: padł system biletowy

Informacja o wystawie Vermeera zelektryzowała miłośników sztuki, którzy przypuścili szturm na system rezerwacyjny. Organizatorzy zawczasu przewidzieli ogromne zainteresowane i wykluczyli możliwość kupowania biletów w kasie. Możliwa była tylko ich wcześniejsza rezerwacja poprzez stronę muzeum.

Rijksmuseum/ Henk Wildschut

Taki zabieg niewiele pomógł. Przygotowana pula biletów rozeszła się błyskawicznie, w ciągu kilku dni sprzedano ich prawie pół miliona. Chętnych jednak wcale nie ubywało. Efekt: oblężony sklep internetowy Rijksmuseum, w obawie przed jego całkowitym zablokowaniem, władze muzeum postanowiły wyłączyć możliwość dokonywania rezerwacji biletów.

Czytaj więcej

Montaż prac Johannesa Vermeera w Rijksmuseum w Amsterdamie.

„Nasz sklep z biletami jest tymczasowo zamknięty” – taka informacja wita tych, którzy marzą o bilecie na Vermeera. „Ze względu na ogromne zainteresowani wystawą Vermeera jest ona obecnie bardzo obecnie przeciążony. Prosimy, spróbuj kiedy indziej”.

Czy sklep jeszcze będzie działał, czy pojawi się możliwość zdobycia biletów na wystawę? Tego nie wiadomo, władze muzeum zapowiadają, że dołożą starań, by jak najwięcej osób mogło ją obejrzeć, mówi się między innymi o wydłużeniu godzin otwarcia wystawy do późnego wieczora.

Vermeer w Rijksmuseum: wystawa roku

Wystawa dzieł Jana Vermeera w Rijksmuseum była niesamowicie skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym. Przygotowywano ją od lat. Obrazy mistrza zostały sprowadzone z muzeów rozsianych po całym globie. Wypożyczono je między innymi z Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie, Irlandzkiej Galerii Narodowej w Dublinie czy Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, a także z prywatnych kolekcji.


Rijksmuseum/ Henk Wildschut

Eksperci nie są zgodni, co do tego, ile prac Vermeera przetrwało do naszych czasów. Zdaniem niektórych – zachowało się  34 obrazów, zdaniem innych – 37. Do Rijksmuseum sprowadzono 28 prac. Dlaczego do Amsterdamu nie sprowadzono wszystkich prac Vermeera? W niektórych przypadkach transport na duże odległości groził uszkodzeniem starych płócien.

Wystawę obrazów Jana Vermeera w amsterdamskim Rijksmuseum można oglądać do 4 czerwca 2023 roku. Zdarza się jednak, że organizatorzy, ze względu na ogromne zainteresowanie, podejmują decyzję o przedłużeniu wystawy. Być może będzie tak również w tym przypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj