Redakcja „Architectural Digest” co roku publikuje zestawienie „Works of Wonder” – listę i najbardziej imponujących obiektów, które są nie tylko piękne, ale również funkcjonalne. W tegorocznej edycji znalazł się między innymi otwarty na początku 2022 roku Dom Muzyki w Budapeszcie, który zajął drugie miejsce w zestawieniu.
Dom Muzyki w Budapeszcie: architektoniczny cud świata
Znajdujący się na terenie budapesztańskiego parku miejskiego Városliget Magyar Zené Haza, czyli Dom Muzyki, budowano przez cztery lata. Zaprojektowany przez cenionego japońskiego architekta Sou Fujimoto obiekt o opływowych, organicznych liniach jest jednym z najbardziej efektownych muzeów w naszej części Europy.
Dom Muzyki mieści nie tylko kolekcję poświęconą historii muzyki, a także węgierskiego popu. Instytucja jest też centrum kultury, którego działalność skupia się na propagowaniu muzyki. Budynek mieści w sobie przestrzenie wystawowe, edukacyjne i koncertowe.
Czytaj więcej
Intencją architekta było połączenie doświadczenia muzycznego z poczuciem bezpośredniego obcowania z naturą. Udało się osiągnąć dzięki szklanym ścianom, przez które można obserwować otaczającą budynek roślinność. Ciekawym rozwiązaniem jest też spektakularny dach o organicznej formie i nieregularnych, okrągłych oknach.
Poza Domem Muzyki w tegorocznym zestawieniu znalazło się siedem obiektów z Europy. Pierwsze miejsce zajęła monumentalna, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku elektrownia Battersea, która przeszła niedawno bardzo udaną renowację, za którą odpowiadają architekci z pracowni WilkinsonEyre.
Trzecie miejsce zajął – również odnowiony – ikoniczny budynek 30 Avenue Montaigne, ikoniczna siedziba domu mody Christian Dior, mieszcząca butik, kawiarnię i restaurację. Autorem renowacji jest znany amerykański architekt, Peter Marino.
Poza podium znalazły się jeszcze: hotel dla pszczół „Biosphere” projektu Bjarke Ingelsa w szwedzkim Harads; należące do Museum Boijmans Van Beuningen budynek „The Depot” autorstwa architektów z holenderskiej pracowni MVRDV oraz monumentalne nadmorskie muzeum Edwarda Muncha w Oslo.
Z Europy Południowej do rankingu trafiło muzeum sztuki etruskiej, należące do Fundacji im. Luigiego Rovatiego w Mediolanie. Zajmuje ono wnętrza historycznego pałacu, które przebudowę zaprojektował architekt Mario Cucinella.
Cuda architektury na liście „Architectural Digest”
Wśród budynków spoza Europy w rankingu znalazły się między innymi: stadion w chińskim Quzhou autorstwa MAD Architects, restauracja-jaskinia „Maison Owl” w japońskim Ube i równie surowe w swojej formie Centrum Nauki, Edukacji i Innowacji im. Richarda Gildera, będące rozszerzeniem Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.
W zestawieniu wyróżniono ponadto należący do Galerii Sztuki Nowej Południowej Walii kompleks Sydney Modern Project i kampus przy Diane Fossey Gorilla Fund w Kinigi w Rwandzie. Obiekt sfinansowała fundacja amerykańskiej aktorki Ellen DeGeneres.
20 cudów architektury według „Archtectural Digest”:
- Elektrownia Battersea (Londyn)
- Dom Muzyki (Budapeszt)
- 30 Avenue Montagne (Paryż)
- Centrum Nauki, Edukacji i Innowacji im. Richarda Gildera (Nowy Jork)
- „City”, Garden Valley (Nevada, USA)
- Kamwokya Community Centre (Kampala, Uganda)
- Rosewood São Paulo (Brazylia)
- „Biosphere” (Harads, Szwecja)
- Centrum Sztuk Performatywnych w Tajpej (Tajwan)
- Ellen DeGeneres Campus przy fundacji Dian Fossey Gorilla Fund (Kinigi, Rwanda)
- „The Depot” (Rotterdam)
- Sixth Street Viaduct (Los Angeles)
- Rozbudowa Muzeum Anahuacalli (Mexico City)
- Muzeum Trzęsienia Ziemi Smritivan (Bhuj, Indie)
- Sydney Modern Project (Sydney)
- Stadion w Quzhou (Chiny)
- MAP – Muzeum Sztuki i Fotografii (Bengaluru)
- Budynek Fundacji im. Luigiego Rovatiego (Mediolan)
- Muzeum Muncha (Oslo)
- Restauracja „Maison Owl” (Ube, Japonia)