Dominika Kulczyk o menopauzie w środowisku pracy: Mówi się o niej za mało

0
100

Prawie sześć na dziesięć kobiet (56 proc.) nie powiedziałoby o swojej menopauzie pracodawcy czy przełożonemu, a prawie co druga nie poinformowałaby też o tym szefowej czy pracodawczyni. Tak wynika z raportu „Menopauza bez tabu” przygotowanego na zlecenie Kulczyk Foundation. Pierwszy w Polsce raport z badania dotyczącego menopauzy został zaprezentowany w ostatnią sobotę na XV Kongresie Kobiet, który odbył się w Poznaniu.

Dominika Kulczyk zwraca uwagę na problem menopauzy w pracy

– W Kulczyk Foundation dostrzegamy tematy „niezaadresowane” – problemy, którym poświęca się za mało uwagi w debacie publicznej i w działaniach oficjalnych instytucji. Do takich tematów należy z pewnością menopauza rzutująca na wiele aspektów kobiecego życia. Jest ważna, a mówi się o niej za mało – podkreśla Dominika Kulczyk, która po udanej kampanii na temat zdrowia menstruacyjnego chce teraz zwrócić uwagę na kolejną kwestię niezwykle istotną dla kobiet – menopauzę, czyli definitywne zatrzymanie miesiączki i poprzedzające je oraz następujące po nim dolegliwości.

Menopauza: 16 proc. Polek bierze z jej powodu zwolnienie

Badanie przeprowadzone przez ośrodek badawczo-rozwojowy Ciekawość dowodzi, że te dolegliwości (w tym uderzenia gorąca, wahania nastroju) pogarszają nie tylko samopoczucie, ale także kondycję psychiczną kobiet. Co ósma z ankietowanych obawia się też związanych z nią problemów w pracy. Chociaż 16 proc. Polek w trakcie menopauzy przyznaje, że zdarza im się wziąć zwolnienie z powodu towarzyszących jej dolegliwości, to rzadko o tym mówią. Uznają często, że otwarte mówienie o menopauzie mogłoby zaszkodzić ich pozycji zawodowej (szczególnie w porównaniu z mężczyznami), a nawet być powodem do zwolnienia.

Jak ułatwić wykonywanie obowiązków podczas menopauzy?

12 proc. kobiet, które przeszły albo przechodzą menopauzę, deklaruje, że doświadczyły w pracy żartów ze związanych z nią dolegliwościami.

– Trzeba edukować zarówno kobiety – bo wiedza przynosi spokój i pewność siebie – jak i pracodawców, aby w ich relacjach z pracowniczkami było więcej wrażliwości i zrozumienia – zaznacza Dominika Kulczyk. Poza edukacją (którą najlepiej zacząć już od szkoły) uczestniczki badania wskazują na kilka rozwiązań, które ułatwiłyby im wykonywanie obowiązków zawodowych podczas menopauzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj