Europejskie miasta nadmorskie są światową potęgą. Wśród nich polska metropolia

0
109

Pod względem bogactwa oferty kulturalnej Europa okazała się bezkonkurencyjna. Aż 9 na 10 miast z czołówki rankingu znajduje się właśnie na Starym Kontynencie. W niewielkiej przewadze są miasta nad Morzem Śródziemnym, jednak miasta europejskiej Północy również mają silną reprezentację.

Najlepszym miastem portowym na świecie okazał się Rejkiawik z bardzo wysoką, bijącą na głowę pozostałe ośrodki notą, wynoszącą 9,05 punktu. Okazuje się, że mocnymi stronami stolicy Islandii jest każda z analizowanych kategorii, a zwłaszcza mnogość imprez kulturalnych — w szczególności koncertów i festiwali muzycznych.

Na podium, tuż za Rejkiawikiem, ulokowały się Brugia i Neapol z notami wynoszącymi odpowiednio 8,4 i 8,15 punktu. Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowały się również Monako, Split, Herceg Novi w Czarnogórze, Amsterdam, Kapsztad (czyli jedyne miasto spoza Europy), Dublin i Gibraltar.

Najlepsze miasta portowe na świecie — w rankingu jest też Gdańsk

W zestawieniu liczącym 50 miast z całego świata znalazło się również jedno z Polski — Gdańsk. Zajęło ono dość odległą, bo 39. pozycję, wyprzedzając między innymi Havanę, Liverpool, Stambuł, Nassau i Auckland.

Jak wynika z analiz autorów rankingu, najmocniejszą stroną Gdańska jest bogata oferta kulturalna i solidne zaplecze turystyczne. Autorzy raportu zauważają, że miasto obfituje w zabytki i muzea, nie brakuje w nim również wielu ofert wycieczek z przewodnikiem.

Europejskie miasta zdominowały także drugą dziesiątkę rankingu. Stanowią również połowę całego, liczącego 50 ośrodków zestawienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj