Finlandia za 5 lat chce się stać producentem wina. „Widzę potencjał”

0
104

Być może w niedalekiej przyszłości Finlandia przestanie kojarzyć się z tradycyjnymi mocnymi alkoholami czy popularną marką wódki. Od lat, głównie na południu kraju, działa mała grupa pasjonatów eksperymentujących z winami gronowymi. Na ich drodze długo stało jednak fińskie prawo, które skutecznie ograniczało ich działalność. Teraz to ma się zmienić.

W Finlandii rodzi się winiarstwo

Powoli, ale sukcesywnie w Skandynawii przybywa coraz więcej winnic i producentów win na bazie winogron. Jednym z tamtejszych krajów, w których rodzi się winiarstwo, jest Finlandia.

W kraju tym działa kilkudziesięciu amatorskich i profesjonalnych producentów win, z czego tych, którzy chcieliby tłoczyć wino w celach komercyjnych, można policzyć na palcach jednej ręki. Fińscy winiarze to głównie pasjonaci i eksperymentatorzy, którzy obsadzają swoje winnice różnymi odmianami winorośli i rok po roku obserwują, które z nich dają najlepsze rezultaty.

Ubiegłoroczny zbiór winogron w Finlandii wyniósł zaledwie niecałe 150 kilogramów, a więc skala produkcji wina jak na razie jest mikroskopijna. Wynika to przede wszystkim z prawnych obwarowań, z jakimi mierzą się obecnie fińscy winiarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj