Frida Kahlo w Warszawie: rusza wystawa w Łazienkach Królewskich. Będą tłumy?

0
105

Frida oraz jej mąż Diego wspólnie urządzili tam swój ogród, czerpiąc z motywów ludowych – ściany budynku pomalowali na niebiesko, a ogród wypełnili meksykańskim rękodziełem. Organizatorom wystawy zależało na tym, by wchodząc do tej przestrzeni, odbiorcy mogli poczuć się jak we wnętrzu patio, w którym Frida uwielbiała przed laty spędzać czas.

Frida Kahlo: jedna z najbardziej autentycznych artystek XX wieku

Frida Kahlo była meksykańską malarką, słynącą przede wszystkim z autoportretów. Jej życie zarówno rozpoczęło się, jak i zakończyło w Coyoacán w słynnym domu zwanym La Casa Azul ( red. Niebieski Dom).

Sztuka Kahlo charakteryzuje się między innymi wieloma nawiązaniami do kultury meksykańskiej oraz indiańskiej, dlatego też nierzadko określa się ją sztuką folkową. Jej twórczość pełna jest także osobistych symboli i surrealistycznych elementów.

Casa Azul, dom Fridy Kahlo w Mexico City.

Rod Waddington, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Najczęściej poruszaną przez artystkę tematyką w malarstwie były kobiecość oraz cierpienie i ból fizyczny, co wynikało bezpośrednio z jej problemów zdrowotnych ciągnących się od wieku dziecięcego. Bez wpływu na tematykę prac Fridy nie pozostała też przynależność do postrewolucyjnego ruchu Mexicayotl (w konsekwencji Rewolucji Meksykańskiej).

Frida Kahlo zmarła 13 lipca 1954 roku. Oficjalnym powodem jej śmierci była zatorowość płucna, ale przypuszcza się, że mogło do niej dojść z powodu świadomego lub nieświadomego przedawkowania leków. Nie zostało to zweryfikowane, nigdy nie wykonano sekcji zwłok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj