Gdzie we Włoszech jest najlepsza pizza? Narodowy konkurs rozstrzygnięty

0
125

Tegoroczny ranking najlepszych pizzerii we Włoszech po raz kolejny udowodnił, że to Neapol jest stolicą pizzy w tym kraju. Co ciekawe, jurorzy konkursu zdecydowali się przyznać pierwsze miejsce nie jednemu, ale dwóm lokalom z tego miasta.

Pierwsza pizzeria to „10 Diego Vitagliano Pizzeria”, która zaliczyła awans z trzeciej pozycji, którą zajmowała w zestawieniu za rok 2022. Na pierwszym miejscu znalazła się również „I Masanielli – Francesco Martucci”, której udało się utrzymać pozycję lidera z ubiegłego roku.

Podium zamyka pizzeria „I Tigli” z San Bonifacio w regionie Veneto na północnym wschodzie Włoch. W zeszłym roku lokal zajmował czwarte miejsce, a więc również i on awansował.

Najlepsze pizzerie we Włoszech: Neapol ponownie na szczycie

Skład pierwszej dziesiątki tegorocznego rankingu udowadnia, że nie tylko Neapol, ale ogólnie – region Kampania – którego miasto jest stolicą, stanowi prawdziwe zagłębie znakomitych pizzerii. Aż 7 na 10 najlepszych lokali we Włoszech znajduje się właśnie w Kampanii.

Pizzerie z Kampanii mają silną reprezentacje również w drugiej dziesiątce zestawienia za 2023 rok – połowę miejsc od 11. do 20. stanowią lokale z tego regionu. W liczącym 100 pizzerii zestawieniu mocno trzymają się też regiony Lazio, Lombardia, Veneto i Toskania.

W marcu tego roku organizatorzy konkursu „50 Top Pizza” opublikowali ranking najlepszych pizzerii w Europie. Znalazły się w nim aż trzy restauracje z Polski: gdańska „Ostro.” na 34. miejscu, „Ciao a Tutti” z Warszawy na miejscu 38. oraz „Zielona Górka” z Pabianic, która uplasowała się na pozycji 46. Wszystkie trzy restauracje specjalizują się w pizzy neapolitańskiej, obecnie najpopularniejszym na świecie typie pizzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj