Hołd dla „ojca narodu”. Na pustyni w Turkmenistanie wyrosło miasto przyszłości

0
87

Co ważne – ponieważ Arkadag ma być miastem przyszłości, władze Turkmenistanu zapewniają, że budynki wykonano z materiałów przyjaznych środowisku, a także – że wyposażono je w najnowsze technologie. Dzięki  nim Arkadag ma być miastem „inteligentnym”. W mieście działa już sieć 5G, dzięki której idea „smart city” ma się urzeczywistnić.

Wszystkie budynki w Arkadag mają białe fasady.

NATALIA KOLESNIKOVA / AFP

Po Arkadag będą mogły jeździć wyłącznie samochody z napędem elektrycznym (choć na oficjalnym otwarciu pojawiły się konie, zwierzę dla Turkmenów bardzo ważne). Elektryczne mają też być autobusy miejskie, a parkingi w mieście mają zostać wyposażone w funkcje „smart”. W Arkadag staną też panele fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe, by zapewnić miastu czystą energię. 

Bloki mieszkalne mają po 7 pięter.

Bloki mieszkalne mają po 7 pięter.

NATALIA KOLESNIKOVA / AFP

Na razie ukończono pierwszy etap budowy Arkadag. W kolejnym, który ma się zakończyć do 2026 roku, powstaną ośrodki przemysłowe, zakłady przetwórstwa żywności czy fabryki farmaceutyczne. 

Miasto nie jest jeszcze w pełni zasiedlone, ale ma już swoją gazetę, drużynę piłkarską i kanał telewizyjny. Docelowo ma w nim mieszkać ok. 300 tysięcy osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj