Co ważne – ponieważ Arkadag ma być miastem przyszłości, władze Turkmenistanu zapewniają, że budynki wykonano z materiałów przyjaznych środowisku, a także – że wyposażono je w najnowsze technologie. Dzięki nim Arkadag ma być miastem „inteligentnym”. W mieście działa już sieć 5G, dzięki której idea „smart city” ma się urzeczywistnić.
Wszystkie budynki w Arkadag mają białe fasady.
Po Arkadag będą mogły jeździć wyłącznie samochody z napędem elektrycznym (choć na oficjalnym otwarciu pojawiły się konie, zwierzę dla Turkmenów bardzo ważne). Elektryczne mają też być autobusy miejskie, a parkingi w mieście mają zostać wyposażone w funkcje „smart”. W Arkadag staną też panele fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe, by zapewnić miastu czystą energię.
Bloki mieszkalne mają po 7 pięter.
Na razie ukończono pierwszy etap budowy Arkadag. W kolejnym, który ma się zakończyć do 2026 roku, powstaną ośrodki przemysłowe, zakłady przetwórstwa żywności czy fabryki farmaceutyczne.
Miasto nie jest jeszcze w pełni zasiedlone, ale ma już swoją gazetę, drużynę piłkarską i kanał telewizyjny. Docelowo ma w nim mieszkać ok. 300 tysięcy osób.