Hollywoodzki aktor skazany na 20 lat więzienia za stworzenie potężnej piramidy finansowej. Wielu ludzi doprowadził do ruiny

0
266

Zachary Horwitz, znany pod pseudonimem Zach Avery, został w poniedziałek skazany na 20 lat pozbawienia wolności i wypłatę 230 milionów dolarów odszkodowania. Wcześniej przyznał się do stworzenia piramidy finansowej. „Zgubiłem się”, oświadczył w sądzie, nazywając się „złym i zepsutym człowiekiem”.

Aktor Zachary Horwitz, który wystąpił między innymi w filmie „Biały kruk” w reżyserii Ralpha Fiennesa, został w poniedziałek skazany przez amerykański sąd na 20 lat pozbawienia wolności. Występujący częściej pod pseudonimem Zach Avery, 35-latek oskarżony został o stworzenie piramidy finansowej, w której zgromadził co najmniej 650 milionów dolarów.

Jak działała piramida finansowa Avery’ego

Horowitz zachęcał inwestorów do wejścia w piramidę, opowiadając, że zgromadzone środki przeznacza na zakup praw do filmów, które HBO i Netflix rzekomo zgodziły się rozpowszechniać za granicą. Obiecywał inwestorom zwrot na poziomie 25-40 procent. Cały proceder rozpoczął się w 2014 roku.

Aktor w rzeczywistości nie miał żadnych kontaktów biznesowych. Przedstawiane przez niego kontrakty, podpisy i e-maile były sfałszowane. Znaczną część zgromadzonych pieniędzy przelał na swoje osobiste konto. Dzięki zgromadzonym pieniądzom mógł wieść luksusowe życie – kupił za gotówkę dom w Los Angeles wart blisko sześć milionów dolarów, wynajmował prywatne odrzutowce i jachty, organizował huczne imprezy w Las Vegas. Według oświadczenia FBI, ponad 6,9 miliona dolarów wydał na rachunki z kart kredytowych, ponad 604 tysiące dolarów na luksusowe samochody.

4 września Zachary Horwitz przyznał się do winy. Sąd skazał go na 20 lat pozbawienia wolności, musi też zapłacić 230 milionów dolarów odszkodowania. „Oskarżony stworzył największą piramidę finansową w historii tej dzielnicy” – napisali prawnicy z Los Angeles. „Wydał fortunę, prowadząc ekstrawaganckie życie, trzymając ofiary – w tym ludzi, którzy kiedyś uważali go za przyjaciela – z rachunkiem 230 milionów dolarów. Wielu z nich zrujnował”. Wśród ofiar jest m.in. scenarzysta Robert Henny, który stracił 1,8 miliona dolarów. 73-letnią wdowę po weteranie z Wietnamu, opiekującą się dorosłą córką z niepełnosprawnością, Zach Avery ograbił z emerytury. „Zgubiłem się”, przyznał w sądzie, nazywając się „złym i zepsutym człowiekiem”.

Kim jest Zachary Horwitz?

Zachary Horwitz, znany pod pseudonimem Zach Avery, jest aktorem, choć ukończył studia z psychologii. Występował głównie w niskobudżetowych produkcjach, takich jak „W obronie miłości” i „Biały kruk”. Ma w dorobku kilka horrorów. Horwitz znalazł się również w obsadzie filmu „Furia”, w którym grał Brad Pitt. Aktor ma żonę – Mallory Hagedorn jest z zawodu fryzjerką – i syna. Aresztowany został w kwietniu 2021 roku.

Źródło zdjęcia głównego: Gary Coronado / Los Angeles Times / Getty Images

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj