Jak zmniejszyć liczbę pijanych kierowców? Włochy wprowadzają darmową usługę

0
112

Włoski Minister Infrastruktury i Transportu Matteo Salvini postanowił stawić czoło temu zjawisku, które każdego roku zbiera we Włoszech śmiertelne żniwo. Na swoim oficjalnym koncie na platformie X (czyli na dawnym Twitterze) Salvini poinformował, że po serii rozmów ze współpracownikami, a także obywatelami Włoch, udało się wypracować pilotażowy projekt, mający na celu powstrzymanie pewnych siebie imprezowiczów przed podjęciem decyzji, która może okazać się najgorszą w ich życiu.

Mechanizm jest prosty. Każdy imprezowicz wychodzący z dyskotek biorących udział w projekcie, który będzie chciał wsiąść do samochodu, zostanie przebadany alkomatem na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli poziom przekroczy legalny limit, pracownik klubu zamówi taksówkę, która odwiezie do domu nietrzeźwego, a także tych, których zamierzał podwieźć swoim samochodem. Usługa ma być darmowa.

Pilotażowy projekt ruszył w sobotę 5 sierpnia i potrwa do połowy września. Bierze w nim udział sześć klubów i dyskotek rozsianych po całym kraju, między innymi w Wenecji, Mantui, Pavii, Urbino i Gallipoli. Po zakończeniu pilotażu nastąpi jego ocena. Od wyniku eksperymentu zależy, czy program zostanie wdrożony w większej liczbie miast.

Sposób na pijanych kierowców? „Nie tylko mandaty i przepisy”

W swoim poście na Twitterze/X Matteo Salvini poinformował, że pomysł narodził się w trakcie rozmów z influencerami i twórcami internetowymi, które odbyły się w kierowanym przez niego ministerstwie. Projekt, na który wstępnie przeznaczono 60 tysięcy euro, sfinansuje włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu.

Salvini podkreślił, że pijani kierowcy nie znikną jedynie dzięki mandatom i przepisom. „Aby powstrzymać masakry, w ramach prewencji musimy zaangażować wszystkich” – napisał w swoim poście minister. Jak informują włoskie media, projekt otrzymał poparcie szeregu stowarzyszeń właścicieli włoskich klubów i dyskotek.

Pomysł ministra Salviniego ma też oponentów. Twierdzą oni, że oferowanie darmowych taksówek pijanym imprezowiczom promuje nadużywanie alkoholu. Inni są przeciwni temu, aby ich podatki przeznaczano na tego rodzaju inicjatywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj