Leonardo DiCaprio przeznaczył 10 mln dolarów na wsparcie Ukrainy

0
318

Leonardo DiCaprio, jeden z największych gwiazdorów współczesnego Hollywood, przeznaczył 10 mln dolarów na wsparcie walczącej z rosyjskim okupantem Ukrainy. Informację jako pierwszy przekazał Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Leonardo DiCaprio słynie z zaangażowania, a tym razem jego wsparcie ma również pobudki osobiste. Babka aktora ze strony matki – Helene Indenbirken – urodziła się bowiem w Odessie jako Jelena Stiepanowna Smirnowa. W 1917 roku wyemigrowała stamtąd z rodzicami do Niemiec, gdzie na świat przyszła matka Leonardo.

Wychowywany głównie właśnie przez matkę Leonardo, równie mocno związany był z babką, która kibicowała od początku jego karierze. Zmarła w 2008 roku w wieku 93 lat kobieta niemal do końca pojawiała się wraz z wnukiem i córką na premierach jego filmów, co, przy okazji hojnego wsparcia dla Ukrainy, przypominają amerykańskie branżowe media.

Aktor, producent, ekolog, społecznik

Leonardo DiCaprio na wsparcie dla Ukrainy przeznaczył aż 10 mln dolarów i wcale nie planował tego obwieszczać całemu światu. Informację podał wczoraj Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki – projekt Grupy Wyszehradzkiej, mający na celu finansowe wspieranie międzynarodowych inicjatyw. W ślad za nim powtórzyły ją amerykańskie media.

Jak mało która z gwiazd Hollywood DiCaprio słynie z ogromnego zaangażowania w bieżące problemy świata. Sześciokrotnie nominowany do Oscara aktor i producent, zdobywca złotej statuetki za rolę w „Zjawie” Alejandro Gonzaleza Inarritu, w rubryce zawód od lat wpisuje „aktor i ekolog”.

Artysta od dawna uczestniczy w inicjatywach poświęconych walce z katastrofą klimatyczną. Już w 1998 roku, jako 25-latek założył wraz z rodziną organizację humanitarną Leonardo DiCaprio Foundation, wspierającą „zrównoważony rozwój na całym świecie”. W 2014 roku został mianowany przez ONZ tzw. Posłańcem Pokoju na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Aktywnie działa także w Earth Alliance, której jest współzałożycielem. W 2019 roku przeznaczył 5 mln dolarów na ratowanie płonących lasów Amazonii.

Nie tylko DiCaprio

Leonardo DiCaprio nie jest jedynym gwiazdorem Hollywood wspierającym Ukrainę. Niedawno pisaliśmy o aktorskim małżeństwie Mila Kunis – Ashton Kutcher, które przeznaczyło na ten cel 3 mln dolarów (Kunis jest z pochodzenia Ukrainką, urodzoną w Czerniowcach), inicjując przy tym zbiórkę pieniędzy, której celem jest zebranie 30 mln dolarów.

Wsparcie dla Ukrainy deklarują również inne gwiazdy ukraińskiego pochodzenia, i nie tylko. Urodzone w Ukrainie Milla Jovovich („Piąty element”, „Resident evil”) i Olga Kurylenko (najbardziej znana jako dziewczyna Bonda), także solidaryzują się z jej mieszkańcami i apelują o potępienie rosyjskich działań.

O solidarność z narodem ukraińskim i powstrzymanie rosyjskiej agresji apelował także podczas spotkania w Cambridge Union Robert De Niro (to największe stowarzyszenie debaty i wolnego słowa na Uniwersytecie Cambridge i najstarsze nieprzerwanie działające towarzystwo dyskusyjne na świecie).

– Na świecie dzieją się teraz takie rzeczy, że jeśli masz głos i widzisz, co się dzieje, masz obowiązek coś o tym powiedzieć. Musisz wstać i zaprotestować. (…) To takie proste. Nie chodzi nawet o demokrację, chodzi o dobro i zło – o prawdę – podkreślił De Niro.

BBC, Movies Online, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Hinton Jordan/Image Press Agency/ABACA/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj