„Moja praca nie ma sensu” – uważa co piąty pracownik. Zaskakujące wyniki badań

0
117

Okazuje się, że teoria pracy bez sensu Graebera nie straciła na aktualności. Morale wielu pracowników w dalszym ciągu można by sformułować w pięciu słowach: „moja praca nie ma sensu”. Do takich wniosków doszedł doktor Simon Walo z Wydziału Socjologii na Uniwersytecie w Zurychu. Wyniki swoich badań opublikował w brytyjskim czasopiśmie naukowym „Work, Employment and Society”.

Bullshit jobs: pracownicy wyalienowani, bez poczucia misji

Walo przeanalizował wyniki ogólnokrajowej ankiety pod tytułem „American Working Conditions Survey”, którą przeprowadzono w 2015 roku w gronie 1811 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Respondenci pracowali na 21 różnego rodzaju stanowiskach w rozmaitych branżach.

Mieszkańcy mniejszych i większych miast w USA pracują generalnie w podobnych sektorach i na podobnych stanowiskach, co w wielu innych krajach kapitalistycznych. Można więc z dużą dozą pewności przypuszczać, że gdyby taką samą ankietę przeprowadzić w Europie, jej wyniki byłyby dość podobne.

Respondentów zapytano między innymi o to, czy ich praca wywiera pozytywny wpływ na lokalną społeczność i ogólnie na społeczeństwo, a także czy czują oni, że ich praca jest użyteczna. Simon Walo zestawił odpowiedzi ze stanowiskiem, jakie zajmował każdy z respondentów w momencie przeprowadzania ankiety.

Okazało się, że aż 19 procent uczestników badania rzadko lub nigdy nie miało poczucia, że ich praca ma pozytywny wpływ na społeczeństwo lub jest społecznie użyteczna. Odpowiedzi te dotyczyły wykonawców różnego rodzaju prac. Największy odsetek respondentów wyrażających taką opinię o swoich stanowiskach stanowili pracownicy sektora prywatnego, zwłaszcza ci, którzy nie pracowali w zespole.

Największe poczucie bezsensowności swojej pracy odczuwali pracownicy branży transportowej i produkcyjnej (ponad 31 procent), działów sprzedaży (nieco poniżej 30 procent), administracji biurowej i branży gastronomicznej (po około 25 procent). Co ciekawe, tuż za osobami pracującymi w tych branżach znaleźli się specjaliści od różnego rodzaju napraw i konserwacji, a także finansiści i programiści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj