W 2020 roku laboratorium zlikwidowano, obecnym właścicielem budynku jest klinika uniwersytecka Charité. Przed planowaną rozbiórką uratował go Departament Ochrony Zabytków Berlina, który w maju 2023 roku wpisał „Mäusebunker” na listę chronionych zabytków.
Berliński „Myszobunkier”: wielofunkcyjne centrum sztuki
Od tamtej pory pracownicy departamentu we współpracy z architektami i innymi ekspertami zastanawiali się nad dalszym losem „Myszobunkra”. Od początku było wiadomo, że będzie to obiekt użyteczności publicznej, nie wiadomo było jednak, co dokładnie miałyby mieścić jego intrygujące wnętrza, które zachowały różnorodną kolorystykę – w zależności od funkcji, jakie pełniły poszczególne przestrzenie dawnego laboratorium.
Rozmiary budynku, jego oryginalna bryła, a także złożony układ pomieszczeń sprawiły, że „Mäusebunker” zyskał status kultowego wśród miłośników brutalizmu. Z drugiej strony wszystko to nastręcza spore trudności projektantom chcącym na nowo zagospodarować ten budynek.
Pod koniec czerwca 2023 roku Departament Ochrony Zabytków Berlina opublikował specjalny raport w sprawie ochrony i nowych funkcji „Myszobunkra”. Zdaniem autorów raportu kultowy status obiektu daje mu potencjał stania się kolejną ikoną Berlina, a wręcz marką samą w sobie.
„Myszobunkier” ma niezłą wentylację i wysokie sufity, jest jednak słabo doświetlony naturalnym światłem. Problemem jest też jego zanieczyszczenie, które wynika z funkcji, jaką pełnił. Niemniej, planuje się, aby powstało tu wielofunkcyjne centrum sztuki z kawiarniami, salami konferencyjnymi, punktami usługowymi, a także przestrzeniami na różnego działania artystyczne.
Koncepcja przebudowy „Myszobunkra”, która powstaje we współpracy między innymi ze Stowarzyszeniem Architektów Niemieckich, zakłada doprowadzenie do wnętrz więcej naturalnego światła i stworzenie bardziej przestronnych wnętrz. Sposobem na to ma być między innymi wyburzenie niektórych ścian wewnątrz budynku.