Najszczęśliwsze kraje świata. Skandynawia górą, duży awans Polski w rankingu

0
81

Doroczny raport na temat poziomu szczęścia w poszczególnych krajach świata sporządza działająca pod auspicjami ONZ organizacja Sustainable Development Solutions Network (SDSN).

Czołówka nie uległa wielkim zmianom w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia. W tegorocznym rankingu pierwszą dziesiątkę tworzą niemal wyłącznie państwa europejskie. Nas powinno cieszyć to, że Polska awansowała o dziewięć pozycji w górę w porównaniu z miejscem, które zajmowała w 2022 roku.

Najszczęśliwsze kraje świata: w czołówce Skandynawia

Dokładnie dziesięć lat temu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych proklamowało datę 20 marca jako Międzynarodowy Dzień Szczęścia. To również wtedy organizacja rozpoczęła inicjatywę zmierzającą do popularyzacji podejścia według którego poziom szczęścia mieszkańców danego kraju da się realnie podnieść dzięki konkretnym publicznym inicjatywom.

Czytaj więcej

Dziś coraz więcej ludzi jest zdania, że sukces danego kraju powinno się określać na podstawie poziomu szczęścia jego mieszkańców. Ten ostatni z kolei da się określić na podstawie dających się zbadać czynników. Jak sytuacja przedstawia się w poszczególnych krajach świata w naznaczonym wojną, globalnym kryzysem gospodarczym i klęskami żywiołowymi roku 2023?

Sprawdzili to analitycy z organizacji SDSN, korzystając między innymi z wyników sondażu „Gallup World Poll”. W tegorocznym rankingu znalazło się 109 krajów.

W określaniu poziomu szczęścia w poszczególnych państwach wzięto pod uwagę sześć czynników. Są to: produkt krajowy brutto per capita; wsparcie społeczne rozumiane jako posiadanie osoby, na której można polegać w razie problemów; perspektywa przeżycia życia w zdrowiu psychicznym i fizycznym; swoboda w dokonywaniu życiowych wyborów; deklarowane wspieranie inicjatyw charytatywnych oraz percepcja korupcji w danym kraju.

Zapewne nie ma zaskoczenia, że najlepiej pod względem satysfakcji z życia sytuacja wygląda w krajach Europy Północnej. Oprócz Szwajcarii, Izraela i Nowej Zelandii państwa te okupują pierwszą dziesiątkę rankingu. Finlandia zajmuje pozycję lidera już szósty rok z rzędu, zaś tuż za nią na podium znalazły się Dania i Islandia.

Najszczęśliwsze kraje świata: Polska coraz wyżej

Polska zajęła w rankingu 39. miejsce. Zaliczyliśmy tym samym spory awans, wędrując w górę aż o dziewięć pozycji z miejsca 48., które zajmowaliśmy w ubiegłym roku.

Spośród krajów europejskich wyprzedzają nas Malta, Włochy, Hiszpania, Estonia i Słowacja, które jednak nie dostały się do grona 25 najszczęśliwszych krajów świata. Polska z kolei uplasowała się wyżej od takich krajów jak Łotwa, Serbia, Cypr, Chorwacja, Węgry, Portugalia, Grecja i Bułgaria, a spoza Europy: Japonia, Tajlandia czy Korea Południowa.

W gronie krajów z Europy najniżej znalazła się Ukraina, zajmując dopiero 92. pozycję. Rosja zajęła 70. miejsce. Z kolei ostatnie pozycje w tegorocznym zestawieniu zajęły Niger, Pakistan, Ghana i Turcja, plasując się odpowiednio na miejscach 109.,108. i 107. i 106.

25 najszczęśliwszych krajów na świecie według „World Happiness Report 2023”:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Izrael
 5. Holandia
 6. Szwecja
 7. Norwegia
 8. Szwajcaria
 9. Luksemburg
 10. Nowa Zelandia
 11. Austria
 12. Australia
 13. Kanada
 14. Irlandia
 15. USA
 16. Niemcy
 17. Belgia
 18. Czechy
 19. Wielka Brytania
 20. Litwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj