Nowy symbol zamożności i statusu społecznego. Mężczyźni pokochali kardigany

0
78

Mężczyźni znów noszą kardigany

Liczby mówią same za siebie. Powołując się na dane sprzedażowe sklepu „Marks & Spencer”, serwis „Guardian” informuje, że męskie kardigany zaliczają właśnie znaczący skok zainteresowania ze strony klientów marki specjalizującej się w stylu smart casual. Wiosną 2022 roku M&S sprzedał tych swetrów aż o 90 procent więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Niebagatelne znaczenie w popularności, jaką zyskuje wśród mężczyzn kardigan, jest moda na „dyskretny luksus”, który prezentują bohaterowie seriali „Sukcesja” i „Awantura”. Dzięki serialowemu Loganowi Royowi, jego synom oraz George’owi Nakai klasyczne swetry z miękkich, szlachetnych dzianin stały się nowym przedmiotem pożądania wśród męskiego grona widzów.

Zjawisko większego zainteresowania kardiganami może wynikać też z mody na nawiązujący do vintage’u styl „preppy”. Ma on zresztą całkiem sporo wspólnego z „dyskretnym luksusem”, bo odnosi się do sposobu ubierania się ludzi posiadających „stare pieniądze”. Nie bez przyczyny dziennikarze modowi rozpisują się w ostatnich miesiącach o „old money aesthetics”, czyli niekrzykliwej estetyce, charakterystycznej dla przedstawicieli wyższych sfer.

Być może popularność kardiganów wynika też z dość przyziemnego zjawiska, jakim jest… aktualna pogoda. Wciąż znajdujemy się w dość chłodnym okresie przejściowym, kiedy w ciągu jednego dnia aura może się wielokrotnie zmienić. Warstwa dzianiny, którą można łatwo założyć lub zdjąć w razie potrzeby, wydaje się być świetnym rozwiązaniem na aktualną porę roku.

Kardigan potrafi być zresztą całkiem szykowny. W trakcie pokazów swoich najnowszych kolekcji na 2023 rok udowodniły to niedawno takie marki jak Dries van Noten, Celine, Gucci, Dsquared2 czy Marni. W kolekcjach pojawiły się zarówno minimalistyczne, jednolite kardigany w stonowanej kolorystyce, jak i wielobarwne i wzorzyste modele, zarówno oversize’owe, jak i bardziej dopasowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj