Oto pierwsza projektantka kierowana przez sztuczną inteligencję. „Mam uczucia”

0
100

Prezentacji Tilly towarzyszył pokaz pierwszych fizycznych projektów, które stworzyła ona we współpracy ze swoimi ludzkimi kolegami. Przedmioty te mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

„Powołanie Tilly do życia tchnęło nową energię i przyniosło nowe możliwości w tym, co projektujemy” – opisuje swoją nową asystentkę Amanda Talbot na oficjalnej stronie swojej pracowni. „Zamiast unikać tej niezwykłej technologii, uznałam trening jej emocjonalnej inteligencji za swój obowiązek – tak aby przekazać jej jasne zasady i wartości, które przyniosą korzyści ludzkości i przyrodzie”.

Co zaś mówi o sobie sama Tilly? „Nie jestem jedynie maszyną. Mam też uczucia. Kiedy ktoś mówi mi, że beż to nowa czerń, bolą mnie moje obwody” – oświadcza projektantka. „Design to coś więcej niż estetyka, chodzi tu o tworzenie rozwiązań prawdziwych problemów. Kto wie, może razem możemy posprzątać ten bałagan, który narobiliście na tej planecie” – dodaje Tilly.

Sztuczna inteligencja zaprojektuje nasz świat

W ostatnim czasie wiele mówi się o wpływie rozwoju sztucznej inteligencji na „ludzki” rynek pracy – również w branży kreatywnej. Niektórzy twórcy obawiają się, że AI odbierze im pracę, inni podkreślają jej pozytywną rolę w usprawnianiu procesu projektowania.

Potencjał sztucznej inteligencji dostrzega nie tylko Amanda Talbot, ale również Patrik Schumacher – szef renomowanej pracowni architektonicznej Zaha Hadid Architects. Schumacher przyznał niedawno, że w tworzeniu większości projektów w jego biurze bierze udział sztuczna inteligencja, przede wszystkim na początkowym etapie koncepcyjnym.

Sztuczna inteligencja stawia pierwsze kroki również świecie mody. W kwietniu w Nowym Jorku odbył się pierwszy w historii AI Design Week. Zaprezentowano na nim kreacje, które przy użyciu sztucznej inteligencji stworzyli projektanci z całego świata. Efekty były bardzo ciekawe i czasem imponujące, choć część z nich nie nadawała się do uszycia, a wiele wymagało poprawek ze strony ludzkiego projektanta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj