Polacy mniej dbają o czystość w domach. Te dane pokazują, że polubiliśmy kurz

0
102

Takie są wyniki płynące z ogólnoświatowego, dorocznego badania „Global Dust Study 2023”, które przeprowadzono na zlecenie marki Dyson, producenta odkurzaczy i urządzeń do oczyszczania powietrza. Autorzy opublikowanego niedawno raportu przeanalizowali ankiety, które zebrano między 11 stycznia a 6 lutego 2023 roku w 39 krajach.

Ankiety online przeprowadzono wśród 33 997 respondentów z całego świata — również Polaków. Pytano ich między innymi o nawyki dotyczące sprzątania, a także o wiedzę na temat tego, jaki jest skład kurzu domowego, a także o to, jaki może być wpływ kurzu na nasze zdrowie i samopoczucie.

Polacy sprzątają mniej niż podczas pandemii

Z raportu wynika, że jedynie 41 procent badanych Polaków zadeklarowało, że sprząta regularnie w swoich mieszkaniach — to o 15 punktów procentowych mniej niż przed rokiem. Z kolei 55 procent polskich respondentów przyznało, że zabiera się za sprzątanie dopiero wtedy, gdy zauważy widoczną warstwę brudu lub kurzu. Grono tych osób wzrosło aż o 21 punktów procentowych w porównaniu z sytuacją sprzed roku.

Jak Polacy wypadają pod tym względem na tle reszty świata? Okazuje się, że o czystość w swoich domach dbamy nieco lepiej od przeciętnego użytkownika odkurzaczy i innych sprzętów sprzątających. Z raportu wynika, że 60 procent międzynarodowego grona respondentów w badaniu Dysona przyznało, iż sprząta dopiero wtedy, kiedy dostrzeże brud lub kurz gołym okiem.

W porównaniu z wynikami ubiegłorocznego badania odsetek osób niezbyt regularnie dbających o czystość w domu wzrósł aż o 20 procent. Grono to powiększyło się więc o podobną wartość, jak w Polsce.

Jeżeli natomiast chodzi wiedzę Polaków na temat tego, co kryje się w kurzu domowym, wciąż utrzymuje się ona na dość niskim poziomie. Jedynie 51 procent respondentów, a więc co drugi Polak zdaje sobie sprawę, że kurz może zawierać potencjalnie uczulające pyłki roślin. Z kolei tylko 37 procent ma świadomość, że w kurzu mogą znajdować się odchody roztoczy, które również są pełne alergenów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj