8.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Policjanci odzyskali zaginione zabytki. Wśród nich morowce, które miały chronić przed zarazą

Musisz przeczytać

Zaginione przedmioty o wartości historycznej odnaleziono na jednym z osiedli w Szczecinie. To krzyże zwane morowcami, a także przedwojenny granitowy orzeł i płyty nagrobne. Właściciel posesji usłyszał zarzut kradzieży.

Udział w odzyskaniu zabytków miał komisarz Marek Łuczak – specjalizujący się w tej dziedzinie policjant Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, zwany „łowcą zabytków”. O jego pracy informowaliśmy już wielokrotnie. W miniony weekend funkcjonariusze z komisariatu w Dąbiu (dzielnica Szczecina) poprosili go, by pomógł w ocenie przedmiotów odnalezionych na jednej z posesji na osiedlu Słonecznym.

Okazało się, że wśród staroci znajdują się kamienne krzyże, które około 10 lat temu ktoś skradł z Puszczy Bukowej. Na kamieniach widać krzyże lotaryńskie oraz datę 1773. Takie krzyże nazywano karawakami, krzyżami cholerycznymi, a także morowcami, jako że miały chronić przed zarazą, epidemiami, „morem”.

Jeden z morowców odnalezionych w SzczecinieKWP w Szczecinie

Przedmioty z historią

Na posesji mężczyzny znaleziono więcej zabytków, między innymi granitowego orła z podstawą, który był częścią pomnika, jaki niemieccy mieszkańcy tego rejonu postawili w 1919 roku. Ma inskrypcję: „Swym poległym bohaterom, wdzięczni mieszkańcy Hökendorf 1914-1918”.

Po wojnie Polacy strącili pomnik, przeniesiono go na przykościelny cmentarz. Stamtąd zabrał go właściciel posesji na osiedlu Słonecznym. Jak przekonywał mundurowych, chciał go ochronić przed zniszczeniem, ale o fakcie nikogo nie poinformował.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pomnik orłaKWP w Szczecinie

– Na posesji odnaleziono również fragmenty kilku granitowych płyt nagrobnych oraz kompletną płytę z marblitu z nazwiskiem Ericha Wörpela, urodzonego 16 czerwca 1894 roku, zmarłego 8 czerwca 1912 roku – relacjonuje kom. Łuczak. Właściciel posesji nie pamięta, skąd wziął tę płytę, więc może być problem z ustaleniem jej historii. – Pozbawiona kontekstu historycznego płyta stała się kolejnym zabytkiem pozbawionym historii – żałuje policjant.

Przedwojenna płyta nagrobnaKWP w Szczecinie

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie złożył w tej sprawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa kradzieży z artykułu 278 Kodeksu karnego i taki zarzut usłyszał właściciel posesji. Morowce wrócą do Puszczy Bukowej, a pozostałymi przedmiotami zaopiekuje się Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Źródło zdjęcia głównego: KWP w Szczecinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -