“Portret damy” Rubensa pójdzie pod młotek. Może pobić rekord

0
178

W czwartek w Salonie DESA Unicum będzie licytowany “Portret damy” Petera Paula Rubensa. Zdaniem ekspertów obraz ma szanse stać się najdroższym dziełem sztuki wylicytowanym do tej pory w Polsce. Na aukcji wystawionych zostanie łącznie aż siedem obrazów, które mogą osiągnąć cenę ponad miliona złotych.

– Przed nami jedna z najbardziej oczekiwanych aukcji w historii rynku sztuki w Europie Środkowo-Wschodniej. Estymacja cenowa arcydzieła światowej klasy wynosi rekordowe 18–24 mln złotych. Tak wysoko nie był wyceniany żaden z obrazów licytowanych do tej pory w Polsce – poinformowała PAP Monika Pietraszek, reprezentująca Dom Aukcyjny DESA Unicum.

Na aukcji wraz z obrazem Rubensa wystawionych zostanie 71 dzieł wybitnych artystów sztuki dawnej. Wśród nich znajdą się wysoko wyceniane prace popularnych klasyków: Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta, Alfreda Wierusza Kowalskiego oraz Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Nie zabraknie portretów oraz przedstawień kobiet, jak rzadka praca Giovanniego Battisty Lampiego, studium dziewczyny Olgi Boznańskiej, scena przed dworem Jacka Malczewskiego, obraz poświęcony macierzyństwu Meli Muter czy akty Mojżesza Kislinga.

Czarnymi końmi aukcji są również – według ekspertów rynku sztuki – rzadko pojawiające się na rynku obrazy Maksymiliana Gierymskiego oraz unikatowe prace z okresu Międzywojnia autorstwa Bolesława Biegasa, Rafała Malczewskiego czy Wlastimila Hofmana.

“Portret damy” Petera Paula Rubensa

“Portret damy” pochodzi z lat 1620–1625, czyli okresu największej prosperity antwerpskiej pracowni Rubensa i jego warsztatu. Dzieło zwyczajowo opisywane było jako portret pierwszej żony Rubensa, Isabelli Brant. Przedstawiona na obrazie brosza wskazywać może jednak na związek portretowanej z Portugalią i pochodzącą z Antwerpii rodziną żydowskich jubilerów Duarte.

Peter Paul Rubens – Portret DamyDesa Unicum

Obraz mogący pochwalić się wyjątkowo kompletną proweniencją należał do kolekcji znakomitych brytyjskich i francuskich marszandów, europejskich arystokratów i magnatów. Po II wojnie światowej na kilkadziesiąt lat trafił do egipskiej rodziny królewskiej, która w 1952 roku na stałe osiadła w Paryżu. Po raz ostatni był pokazywany publicznie na wystawie w Brukseli w 1965 roku.

Z estymacją sięgającą 18–24 mln złotych “Portret damy” Rubensa ma szanse stać się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym kiedykolwiek nad Wisłą. Portrety autorstwa Rubensa i jego warsztatu rzadko pojawiają się na aukcjach, osiągając na nich rekordowe ceny.

Na aukcji “Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” wystawionych zostanie aż siedem obrazów, których górna estymacja cenowa wynosi nie mniej niż 1 mln złotych, wśród nich dzieła czołowych przedstawicieli “Szkoły monachijskiej”.

Aukcja „Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” 17 marca 2022 r. w Salonie DESA Unicum w Warszawie.

Źródło zdjęcia głównego: Desa Unicum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj