Rewolucja we Francji. Winiarze z Bordeaux szykują zamach na świętość

0
81

Co odróżnia odmiany hybrydowe od takich szczepów należących do rodziny Vitis vinifera jak chardonnay, cabernet sauvignon, merlot, sauvignon blanc, pinot gris czy primitivo? Przede wszystkim radzą sobie one w trudniejszych warunkach klimatycznych, są też bardziej odporne na rozmaite choroby.

Planuje się, że latem tego roku w apelacjach Bordeaux, Bordeaux Supérieur, Médoc i Haut-Médoc zostanie autoryzowany szereg nowych odmian hybrydowych, między innymi białe sauvignac, souvignier gris, floréal oraz czerwona vidoc noir. Region pójdzie tym samym w ślady Szampanii, gdzie już dopuszczono do uprawy kilka hybryd.

Nadchodzące zmiany w Bordeaux stanowią pokłosie bezprecedensowej decyzji, którą Komisja Europejska podjęła w grudniu ubiegłego roku. Dopuściła ona wówczas do użycia hybrydowych odmian winorośli w tych europejskich apelacjach, w których dotychczas nie były one autoryzowane.

Obserwatorzy zjawiska przypuszczają, że decyzja ta będzie miała ogromne konsekwencje dla europejskich producentów wina. Najbardziej odczują je słynne, tradycyjne winiarskie apelacje — w tym Bordeaux. Hybrydy dają bowiem wina, które często nie dorównują jakością tym na bazie Vitis vinifera — choć istnieje wiele przykładów win, które udowadniają, że nie jest to zasadą.

Hybrydowe odmiany winorośli sposobem na zmiany klimatu?

Już od szeregu lat nie tylko w Bordeaux, ale również w wielu innych europejskich regionach winiarskich dają się we znaki zmiany klimatu. Ich rezultatem są nie tylko wyższe temperatury i susze, ale też na przykład nagłe ulewy, niosące ze sobą ryzyko pojawienia się pleśni i innych chorób. Winogrodnicy doszli do momentu, w którym nie mogą już bagatelizować tego postępującego zjawiska.

Innym ważnym powodem dopuszczenia do upraw hybrydowych odmian winorośli jest konieczność prowadzenia bardziej ekologicznych upraw. Ze względu na swoją odporność na różnego rodzaju choroby, hybrydy nie wymagają używania tak dużych ilości chemicznych środków ochrony roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj