Jak to ma działać w praktyce? Klienci szewców i krawców będą mogli otrzymać do siedmiu euro dofinansowania na naprawę buta lub od 10 do 25 euro na poprawkę krawiecką. Dopłata zostanie automatycznie doliczona do rachunku za usługę. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest niewygórowana cena usługi – musi ona wynosić od 6 do 25 euro. Władze chcą uniknąć sytuacji, gdy rzemieślnicy będą podnosić ceny, by „zgarnąć” dopłatę dla siebie.
Rząd Francji przeznaczył na tę inicjatywę 154 miliony euro. Rozdysponowanie tej kwoty zaplanowano na okres od 2023 do 2028 roku.
Francja na drodze do redukcji zanieczyszczenia środowiska
System dofinansowań napraw odzieży i butów ma na celu redukcję 700 tysięcy ton ubrań, które Francuzi każdego roku wyrzucają na śmietnik. Aż dwie trzecie z tych rzeczy ląduje na wysypiskach śmieci, a zatem nie trafia do recyklingu.
Jak wynika z danych organizacji Refashion, w 2022 roku na francuski rynek trafiło 3,3 miliarda ubrań, butów i tekstyliów domowych. To o pół miliona sztuk więcej niż w roku 2021. Rośnie więc ryzyko coraz większej skali zaśmiecenia środowiska przez rzeczy, które tylko pozornie nadają się do wyrzucenia.
Nowa inicjatywa ma również wspomóc samych krawców i szewców. „Celem jest również wsparcie tych, którzy wykonują naprawy” – podkreśliła Couillard, odnosząc się nie tylko do zakładów krawieckich i szewskich, ale również do marek odzieżowych, oferujących usługi napraw zniszczonych ubrań i butów.
System dofinansowań, który ruszy już tej jesieni, stanowi część szeroko zakrojonej reformy przemysłu odzieżowego we Francji. Tamtejszy rząd wprowadził go pod koniec ubiegłego roku. Obejmuje ona między innymi nakładanie na marki odzieżowe obowiązku dokładniejszego śledzenia całego łańcucha produkcji danej rzeczy, a także finansowe wspieranie organizacji specjalizujących się w upcyklingu i recyklingu odzieży.