Słynne berlińskie muzeum do idzie do remontu. Ponowne otwarcie za 14 lat

0
88

Niemiecki nadawca publiczny Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB), który powołuje się na władze Muzeum Pergamońskiego w Berlinie, poinformował, iż wkrótce w Muzeum Pergamońskim, znanym ze ogromnych zbiorów sztuki starożytnej, rozpocznie się generalny remont, który potrwa aż do 2037 roku.

Remont przeprowadzany będzie etapami. Pierwszy, trwający aż 3 i pół roku, będzie dla turystów najbardziej uciążliwy.  Oznacza on, że muzeum zostanie całkowicie zamknięte jesienią 2023 roku. Rekonstrukcję kompleksu archeologicznego, w skład którego wchodzą Ołtarz Pergamoński, brama targowa z Miletu, babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną oraz fasada pałacu Mszatta, dzięki której muzeum zdobyło światową sławę, zobaczyć będzie można ponownie dopiero w 2027 roku. 

Remont w Muzeum Pergamońskim w Berlinie

Jeden z najpopularniejszych punktów na mapie stolicy Niemiec całkowicie zostanie zamknięty 23 października 2023 roku. Decyzję podjęto ze względu na niezbędny remont placówki. Północna oraz centralna część muzeum już jest remontowana. Choć zakończenie prac w tej części budynku planuje się na 2025 rok, to ona także pozostanie zamknięta.

Czytaj więcej

Mimo że większa część muzeum oddana zostanie do użytku turystów wiosną 2027 roku, to południowa część instytucji otworzy się dopiero za 14 lat. Turyści, którzy nie mieli okazji zobaczyć dotychczas na własne oczy babilońskiej Bramy Isztar, powinni więc zrobić to jak najprędzej – kolejną okazję będą mieli bowiem dopiero w 2037 roku. Słynny eksponat muzeum jedynie w ubiegłym roku przyciągnął do placówki 800 tys. Gości – w najbliższym czasie w muzeum spodziewać się więc można tłumów.

Administrująca kompleksem na Wyspie Muzeów Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kultury wyjaśnia, że dzięki całkowitemu zamknięciu, władze Muzeum Pergamońskiego zaoszczędzą czas oraz zredukują koszty związane z renowacją.

Remont Muzeum Pergamońskiego może kosztować ponad miliard euro 

Renowacja będzie wymagała od władz muzeum nie lada wysiłku. By nie uszkodzić elementów architektury, z której słynie muzeum, podczas tego rodzaju prac trzeba być bowiem wyjątkowo ostrożnym i uważnym. Jak podkreślił w rozmowie z RBB prezes Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kultury Hermann Parzinger, remontu wymaga wyjątkowo właśnie południowa część obiektu. 

Władze muzeum podkreślają, że część budynku z początku XX wieku jest w „złym stanie konstrukcyjnym”, przez co nie nadaje się do zwiedzania i organizacji wystaw. Prace renowacyjne będą dotyczyły przede wszystkim uszkodzeń strukturalnych spowodowanych wilgocią czy przestarzałymi systemami technicznymi. Jak dodano, podczas II wojny światowej budynek muzeum został też częściowo zniszczony, a remonty, które przeprowadzano na przestrzeni lat nie wystarczyły, by doprowadzić go do porządku.

Z szacunków, o których pisze RBB wynika, że koszt przebudowy oraz remontu wyniesie około 722,4 milionów euro. Jak czytamy, jeśli doliczyć do tego 300 milionów euro na podwyżki cen podczas prac remontowych, mówić można o kwocie  ponad 1,2 mld euro na całkowite odnowienie budynku.

Niektóre zbiory z południowej części muzeum, w tym między innymi zabytki sztuki islamskiej, podczas remontu prezentowane będą w hali Panoramy Pergamońskiej. 

Czytaj więcej

Fot: Jose Antonio Gallego Vázquez/ Pexels

Pergamonmuseum: Jedno z najbardziej popularnych muzeów w Europie 

Pergamonmuseum, czyli Muzeum Pergamońskie, zbudowane zostało w latach 1910-1930 przez Ludwiga Hoffmanna według planów Alfreda Messla. Poprzednio, od 1901 roku do 1909 roku w tym samym miejscu stała mniejsza budowla. Ulokowano tam najważniejsze eksponaty pochodzące z wykopalisk 1878 -1886, takie jak zdobione fryzem płyty ołtarza w Pergamonie. Niewystarczająco wzmocnione podłoże doprowadziło jednak wkrótce do uszkodzeń budynku, który musiał zostać rozebrany jeszcze przed I wojną światową.

Nowe, zecydowanie większe Muzeum Pergamońskie, zaprojektowano jako budowlę trzyskrzydłową. Dziś mieszczą się tam trzy muzea: Antikensammlung gromadzące świadectwa architektury hellenistycznej i rzymskiej, Vorderasiatisches Museum oraz Museum für Islamische Kunst.

Muzeum zdobyło światową sławę dzięki imponującej rekonstrukcji kompleksu archeologicznego, w skład którego wchodzą Ołtarz Pergamoński, Brama targowa z Miletu, Babilońska brama Isztar otwierająca tzw. drogę procesyjną oraz fasada pałacu Mszatta. Główną atrakcją jest niewątpliwie Wielki Ołtarz Zeusa (180–160 p.n.e.), którego rzeźbiony fryz jest jednym z arcydzieł sztuki hellenistycznej. Przedstawia on bogów olimpijskich walczących z Gigantami. Przykładem rzymskiej architektury jest zaś Brama targowa – rekonstrukcja wejścia na targ w rzymskim mieście Milet w Azji Mniejszej z około 100 n.e.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj