Sprawa odwołania dyrektora Teatru imienia Słowackiego. Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od marszałka Małopolski

0
147

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do marszałka Małopolski w sprawie odwołania dyrektora Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, Krzysztofa Głuchowskiego. Poprosił o “szczegółowe i konkretne wskazanie działań dyrekcji”, które zdaniem zarządu województwa miały doprowadzić do naruszenia przepisów i dobrego imienia instytucji.

Krzysztof Głuchowski ma być odwołany z funkcji dyrektora krakowskiego Teatru imienia Juliusza Słowackiego za naruszenie przepisów dotyc ących zamówień publicznych oraz niedopełnienie dbałości o dobre imię placówki. Zdecydował o tym jednogłośnie zarząd województwa małopolskiego.

Czytaj więcej: Protest w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

Z taką decyzją nie zgadza się sam Głuchowski, ale także pracownicy, aktorzy teatru oraz przedstawiciele innych krakowskich teatrów. Decyzję zarządu województwa dyrektor Głuchowski odbiera jako konsekwencję listopadowej premiery “Dziadów” – przedstawienia krytykowanego przez małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak i ministra edukacji Przemysława Czarnka.

OGLĄDAJ ROZMOWĘ Z DYREKTOREM GŁUCHOWSKIM W TVN24 GO

RPO: transparentność działań ma znaczenie z punktu widzenia konstytucyjnych wolności

W tej sprawie rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się w piśmie do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego. RPO przekazał, że wpłynął do niego wniosek dotyczący uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego z 17 lutego 2022 roku w sprawie rozpoczęcia procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego.

“Rzecznik monitoruje debatę publiczną toczącą się wokół tej uchwały i dostrzega, że bezpośrednim skutkiem uchwały jest protest zespołu artystycznego oraz pozostałych pracowników teatru. W związku z tym transparentność podejmowanych w tej sprawie działań ma istotne znaczenie z punktu widzenia zagwarantowanych w art. 73 Konstytucji RP wolności twórczości artystycznej i wolności korzystania z dóbr kultury” – ocenił.

Każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolność nauczania, a także wolność korzystania z dóbr kultury.

Protest w Teatrze im. J. SłowackiegoPAP/Łukasz Gągulski

ZOBACZ CAŁE PISMO RPO DO MARSZAŁKA MAŁOPOLSKI >>>

RPO: za działania godzące w dobre imię teatru nie powinny być uznawane decyzje repertuarowe

Rzecznik przypomniał, że w oświadczeniu zarządu Małopolski “wskazano, że ‘podczas kontroli i audytu przeprowadzonych przez Biuro Audytu i Kontroli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w roku 2021 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie stwierdzono naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Dodatkowo Pan Krzysztof Głuchowski odstąpił od realizacji umowy z dnia 23 października 2018 r. (ze zm.) w sprawie warunków organizacyjnofinansowych działalności Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz programu jego działania w zakresie paragrafu 4 ust. 2 umowy, tj. zobowiązania dyrektora do dbałości o dobre imię Teatru w okresie sprawowania swej funkcji'”.

“Nie wskazano jednak, jakie konkretne działania podjęte przez dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie miały naruszać ustawę Prawo zamówień publicznych czy też dobre imię Teatru” – podkreślił RPO.

Jak dodał Wiącek, “za działania godzące w dobre imię Teatru nie powinny być uznawane decyzje repertuarowe”. “W tym zakresie bowiem to nie władza administracyjna, lecz publiczność powinna być jedynym arbitrem” – napisał. “Z art. 73 Konstytucji RP gwarantującego wolność twórczości artystycznej wynika negatywny charakter obowiązków władzy publicznej, polegający na zakazie podejmowania działań, które utrudniałyby lub przekreślały twórczość artystyczną” – czytamy dalej.

Rzecznik domaga się szczegółów w sprawie odwołania Głuchowskiego

RPO zwrócił się do marszałka Małopolski o przesłanie kopii uchwały zarządu województwa z 17 lutego 2022 roku.

“Jednocześnie proszę o szczegółowe i konkretne wskazanie działań dyrekcji, które w ocenie Zarządu Województwa doprowadziły do naruszenia przepisów w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych i dobrego imienia Teatru” – dodano.

Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie i sprawa odwołania dyrektora

“Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności, wszystkie bilety zostały wyprzedane. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej teatru spektakl jest na afiszu do 24 kwietnia.

Spektakl “Dziady” skrytykowany przez małopolską kurator oświaty. Reżyserka dramatu Maja Kleczewska komentuje

Krzysztof Głuchowski wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie – który jest instytucją województwa małopolskiego – w 2016 roku. W 2019 roku zarząd województwa przedłużył mu umowę. Obecna kadencja Głuchowskiego trwa do 2024 r. Wcześniej przez 17 lat placówką zarządzał Krzysztof Orzechowski.

Głuchowski jest absolwentem krakowskiej PWST, menedżerem kultury, producentem festiwali, filmów i spektakli. Był dyrektorem Bunkra Sztuki w Krakowie, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zastępcą dyrektora Teatru Groteska w Krakowie, producentem festiwalu Era Nowe Horyzonty.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj