Stany Zjednoczone będą miały konkurs na kształt Eurowizji. Ogłoszono gospodarzy

0
313

W Stanach Zjednoczonych zorganizowany zostanie ogólnokrajowy konkurs piosenki, wzorowany na Konkursie Piosenki Eurowizji. O tytuł najlepszego nowego hitu USA walczyć będzie 56 reprezentantów wszystkich stanów, terytoriów zależnych i Dystryktu Kolumbii. W poniedziałek ogłoszono prowadzących wielki koncert finałowy.

Konkurs Piosenki Eurowizji, organizowany od 1956 roku przez Europejską Unię Nadawców, jest najchętniej oglądanym widowiskiem niesportowym na świecie. Co roku przyciąga od 100 do 600 milionów widzów i jest transmitowane między innymi w Australii, Chinach, Brazylii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze informacje o tym, że Amerykanie chcą naśladować Eurowizję, pojawiły się jeszcze w 2019 roku. Rok później portal Variety poinformował, że Europejska Unia Nadawców planuje sprzedać prawa do formatu jednej z amerykańskich ogólnokrajowych telewizji. W maju 2021 roku EBU poinformowała, że format wykupiła stacja NBC.

American Song Contest, czyli amerykańska Eurowizja

Pierwsza edycja America Song Contest odbędzie się między marcem a majem bieżącego roku. W poniedziałek ogłoszono, że prowadzącymi dwa koncerty półfinałowe oraz wielki finał będą Snoop Dogg i Kelly Clarkson. Producenci wydarzenia przekazali, że rozważane są dwa miasta, z których ostatecznie wybrany zostanie gospodarz American Song Contest. Pod uwagę brane są Los Angeles lub Atlanta.

W konkursie udział weźmie w sumie 56 przedstawicieli wszystkich stanów USA, Dystryktu Kolumbii oraz pięciu terytoriów zależnych: Samoa Amerykańskiego, Guam, Marianów Północnych, Portoryko oraz Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Do konkursu mogą przystąpić: soliści, dj-e,  duety oraz grupy liczące do sześciu osób. Pierwsze preselekcje telewizyjne zapowiadane są na drugą połowę marca. Finał planowany jest na 9 maja, czyli na tydzień, w którym odbędzie się tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji.

Źródło zdjęcia głównego: JOHN G. MABANGLO/PAP/EPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj