Światowej sławy architekt zaprojektował szpital we Lwowie. Będzie z drewna

0
103

Shigeru Ban, japoński architekt, laureat nagrody Pritzkera, uważanej za najważniejsze wyróżnienie w świecie architektury, na co dzień tworzy eleganckie rezydencje i budynki użyteczności publicznej. Jego dzieła to między innymi Centre Pompidou-Metz i La Seine Musicale we Francji czy niezwykły Cardboard Cathedral w nowozelandzkim Christchurch, tymczasowy kościół, częściowo z drewna i tektury, zbudowany po trzęsieniach ziemi w 2011 roku.

Nagrodę Pritzkera Shigeru Ban otrzymał za innowacyjne wykorzystanie materiałów budowlanych, a także za oddanie akcjom humanitarnym na świecie. Japoński architekt znany jest z tego, że podróżuje do miejsc dotkniętych katastrofami i kataklizmami – pomaga ich mieszkańcom, projektując dla nich tymczasowe domy czy przestrzenie, w których mogą się schronić.

W jego wykonanych częściowo z tektury, nadających się do recyklingu domach, schronienie znalazły między innymi ofiary trzęsienia ziemi z japońskiego Kobe w 1995 roku oraz uchodźcy z Rwandy. Wspólnie z wolontariuszami Shigeru Ban pracował też między innymi w Chinach, Turcji, Indiach czy Haiti. Był także w Polsce, w 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie.

Shigeru Ban zaprojektował nowe skrzydło szpitala we Lwowie

Japoński architekt wraz z ukraińską pracownią AMBK zaprojektował rozbudowę siedziby szpitala we Lwowie, największej tego typu placówki w kraju.

W nowym skrzydle mieścić się będzie między innymi oddział chirurgii – teraz, podczas wojny, niezwykle potrzebny.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj