Szczeciński teatr w finale światowego festiwalu architektury. „Symbol miasta”

0
121

World Architecture Festival to największy na świecie festiwal poświęcony architekturze. W odbywającym się w jego trakcie konkursie przyznaje się nagrody w ponad 20 kategoriach, między innymi „Obiekty kulturalne”, „Biurowce”, „Domy” „Bloki mieszkalne”, „Szpitale” czy „Hotele”. Osobne nagrody otrzymują przy tym obiekty zrealizowane oraz te, które znajdują się dopiero na etapie projektu lub budowy.

W uzasadnieniu napisano między innymi: „Użycie w taki, a nie inny sposób, materiałów akustycznych, jest bardzo innowacyjnym rozwiązaniem, którego celem było stworzenie sceny oferujących jedne z najlepszych w Europie warunków akustycznych i scenicznych”.

Oprócz Teatru Letniego na krótką listę konkursu w kategorii „Obiekty kulturalne” dostały się takie obiekty z całego świata jak muzeum Fundacji im. Luigiego Rovatiego w Mediolanie, Tybetańskie Muzeum Sztuki Thangka w Lhasie czy Te Pae Christchurch Convention Centre w Nowej Zelandii. Wielki finał konkursu odbędzie się w Singapurze na przełomie listopada i grudnia 2023.

„Architektoniczny symbol miasta” — Teatr Letni w Szczecinie

Budowę Teatru Letniego w Szczecinie zakończono w 1976 roku. Autorem projektu był szczeciński architekt Zbigniew Abrahamowicz. Charakterystyczny łuk górujący nad teatrem nawiązywał do Gateway Arch, architektonicznej ikony Saint Louis w USA, którą zaprojektował Eero Saarinen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj