Szwajcarzy Herzog & de Meuron w Londynie

0
105

Herzog & de Meuron słynie z wielu światowych realizacji, jak budowa i rozbudowa londyńskiej Tate Modern, jednej z największych galerii sztuki współczesnej, Elbphilarmonie w Hamburgu, Royal College of Art w Londynie, czy Stadion Narodowy w Pekinie.

Projektuje budynki publiczne i prywatne, łącząc minimalizm z wyrafinowaniem formy.

W 2000 roku usłyszał o nich cały świat, gdy w Londynie otwarto Tate Modern, której architekci nadali nowoczesną formę i funkcję, przekształcając dawną elektrownię na południowym brzegu Tamizy w obiekt otwierający XXI wiek. A w 2016 dodali do niego jeszcze dziesięciopiętrowe skrzydło, przypominające piramidę, dzięki któremu Tate Modern powiększyło przestrzeń wystawienniczą o 60 procent.

Zupełnie inną niezwykłą bryłę ma Elbphilarmonie w Hamburgu. Budynek filharmonii nad Łabą (ukończony w 2015) przypomina lodową rzeźbę czy morski statek, bo nowoczesne szklane kondygnacje piętrzą się nad częścią zachowanego starego portowego magazynu. Wewnątrz filharmonia projektu Herzog & de Meuron mieści główną salę koncertową na 2150 miejsc i kameralną na 550 miejsc.

Laureaci Nagrody Pritzkera

Stadion Narodowy Bird’s Nest (Ptasie Gniazdo) w Pekinie (2008 rok) Szwajcarzy projektowali we współpracy z chińskim artystą Ai Weiweiem. Stadion ten jest największą na świecie misterną strukturą stalową, przypominającą ptasie gniazdo. Wcześniej, w 2000 roku pracownia Herzog & de Meuron zaprojektowała również słynny stadion Allianz Arena w Monachium, kształtem przypominający ponton (to z kolei największa konstrukcja foliowa), efektownie oświetlony na czerwono lub niebiesko (co odpowiada barwom drużyn monachijskich klubów: FC Bayern München i TSV 1860.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj