Spodziewać się można czegoś wyjątkowego – za projekt odpowiada bowiem ceniona polska pracownia architektoniczna WXCA, która przygotowała między innymi projekt polskiego pawilonu na Expo 2020 w Dubaju.
Widok powstającego budynku Muzeum Historii Polski.
Architekci z WXCA zaprojektowali budynek Muzeum Historii Polski jako metaforę historii zachowaną w monolitycznej bryle. „To filozoficzna opowieść o procesach historycznych, w której językiem narracji o odkrywaniu śladów przeszłości został kamień. Swoją formą minimalistyczna bryła Muzeum przypomina nieco ociosany kamienny blok” – czytamy w opisie realizacji.
Jak mówi architekt Paweł Grodzicki z WXCA, „fasada Muzeum Historii Polski została wyłożona marmurowymi płytami o różnorodnym rysunku”. – Są one ułożone w poziome pasy, podkreślające warstwową, stratygraficzną strukturę. To struktura właściwa materii geologicznej, ale też naszej archeologii – zachodzącym po sobie procesom naturalnym, społecznym i kulturowym – dodaje. Dlaczego architekci zdecydowali się na wykorzystanie marmuru? Każda z jego płyt jest bowiem inna i niepowtarzalna. To odniesienie do historii składającej się z niepowtarzalnych i jednostkowych zdarzeń.
Twórcy projektu podkreślają, że zadbali, by pojawiały się w nim motywy z polskiej tradycji architektonicznej. Są to między innymi poddane transformacjom geometrycznym ornamenty będące odniesieniem do wzorów takich jak relief z Drzwi Gnieźnieńskich, znane z gotyku sklepienie kryształowe czy motyw z modernistycznej hali Spodek w Katowicach.
Poza częścią ekspozycyjną oraz pomieszczeniami do przechowywania i konserwacji artefaktów, w Muzeum Historii Polski znajdą się także przestrzenie o funkcji kulturalnej – sala koncertowa, w której zmieści się 600 osób, sala projekcyjno-teatralna, biblioteka, sale konferencyjne i edukacyjne czy taras, z którego podziwiać będzie można panoramę Warszawy.