Tysiące dzieł sztuki trafią na Księżyc. To będzie pierwsze „muzeum w kosmosie”

0
96

Najbliższy lot z ładunkiem dzieł o nazwie Nova Collection do krateru Malapert A na południowym biegunie Księżyca odbędzie się w październiku lub listopadzie tego roku. Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX znajdą się dzieła między innymi artystów rzeźbiących w drewnie, glinie, brązie i kamieniu, tworzących mozaiki, ubrania, tatuaże, sztukę cyfrową i sztukę uliczną. Tematyką wielu dzieł jest kosmos.

Po raz pierwszy w historii na Księżyc trafią też prace kobiet – w nawiązaniu do planów NASA, aby wysłać tam pierwszą kobietę. Podobnie będzie z pracami osób z niepełnosprawnościami i z poezją, którą napisano we współpracy ze sztuczną inteligencją.

„Mamy nadzieję, że przyszli podróżnicy, którzy znajdą te kapsuły czasu, odkryją część bogactwa naszego obecnego świata. Wyraża to ideę, że pomimo wojen, pandemii i zmian klimatycznych ludzkość znalazła czas, aby marzyć i tworzyć sztukę” – pisze na stronie projektu Samuel Peralta.

Projekt Lunar Codex: ocalić sztukę dla przyszłych pokoleń

Ładunek Nova Collection to już druga transza dzieł, które mają znaleźć się na Księżycu w ramach projektu Lunar Codex. Pierwszy lot odbył się w 2022 roku w ramach misji Artemis 1.

Następna będzie Peregrine Collection, która poleci już miesiąc po misji z Nova Collection na pokładzie. Rakieta Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance wyląduje na obszarze Sinus Viscositatis. Jako ostatnia na Księżyc poleci Polaris Collection w rakiecie Falcon Heavy i wyląduje w kraterze Nobile.

Projekt Lunar Codex nie jest pierwszą w historii inicjatywą wysłania tworów ludzkiej kreatywności w kosmos. Pierwsze dzieło sztuki wylądowało na Księżycu już w 1969 roku. Była to ceramiczna płytka autorstwa Forresta Myersa, na której znalazły się kopie dzieł kilku współczesnych artystów, między innymi Andy’ego Warhola.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj