Ukraina. Sean Penn w Kijowie kręci dokument o rosyjskiej inwazji

0
298

Hollywoodzki aktor i reżyser Sean Penn przebywa na Ukrainie, gdzie realizuje dokument o rosyjskiej inwazji – podał magazyn „Variety”. „Należy do tych, którzy dziś wspierają Ukrainę na Ukrainie. Nasz kraj jest mu wdzięczny za ten pokaz odwagi i uczciwości”- czytamy w oświadczeniu wydanym przez biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Według amerykańskiego „Newsweeka” Sean Penn przybył do Kijowa na początku tego tygodnia i spotkał się z wicepremier Ukrainy Iryną Wiereszczuk, a także z lokalnymi dziennikarzami i wojskowymi.

Penn pojawił się także na czwartkowym briefingu prasowym rządu w Kijowie, gdzie uwiecznił go na zdjęciu Ukraiński Prezydencki Serwis Prasowy.

Informuje o tym agencja Reutera, brytyjski dziennik „Guardian” i amerykańskie magazyny branżowe „Variety” i „The Hollywood Reporter”.

Dokument o rosyjskiej agresji

W oficjalnym oświadczeniu Kancelaria Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, wystosowanym za pośrednictwem ambasady Ukrainy, napisano, że aktor i reżyser ” specjalnie przyjechał do Kijowa, aby utrwalić wszystkie wydarzenia, które obecnie dzieją się na Ukrainie i powiedzieć światu prawdę o inwazji Rosji na nasz kraj”.

W oświadczeniu znalazły się też niezwykle pochlebne słowa pod adresem hollywoodzkiego gwiazdora. „Sean Penn demonstruje odwagę, której brakowało wielu innym, w szczególności niektórym zachodnim politykom. Im więcej takich ludzi – prawdziwych przyjaciół Ukrainy, którzy wspierają walkę o wolność – tym szybciej możemy powstrzymać tę haniebną inwazję Rosji” – czytamy w komunikacie kancelaria prezydenta Ukrainy.

Nie jest to pierwsza wizyta Seana Penna na Ukrainie związana z powstającym filmem. Aktor odwiedził ją już w listopadzie 2021 roku, kiedy to rozpoczął przygotowania do filmu, prowadząc rozmowy z wojskiem. Zebrane wówczas przez niego materiały zostały już nawet opublikowane przez biuro prasowe Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dokument w reżyserii Penna powstaje dla amerykańskiej firmy produkcyjnej i dystrybucyjnej Vice Studios, we współpracy z Vice World News oraz Endeavour Content.

Sean Penn na briefingu prasowym rządu w Kijowie 24 lutego 2022 roku, w dniu rosyjskiej inwazji UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / Reuters / Forum

Zdolny i kontrowersyjny

Sean Penn jest laureatem dwóch statuetek Oscara za pierwszoplanowe role w głośnych filmach „Obywatel Milk” Gusa Van Santa oraz „Rzeka tajemnic” Clinta Eastwooda. Pamiętamy go równie dobrze z takich produkcji jak „Cienka czerwona linia”, „21 gramów”, „Wszystkie odloty Cheyenne’a” czy „Sam”. Obecnie możemy go oglądać w nominowanym do Oscara w najważniejszych kategoriach filmie Paula Thomasa Andersona „Licorice Pizza”.

Penn jest również reżyserem. Obok udanych obrazów z Jackiem Nicholsonem „Obietnica” i „Odwet” czy też produkcji „Wszystko za życie” nakręcił też nisko oceniany „Dzień flagi”.

Aktor znany jest także ze swoich działań humanitarnych. Jego zrealizowany dla stacji Discovery dokument „Sean Penn – Na ratunek Haiti” („Citizen Penn” ang.), z 2020 roku opowiada o okolicznościach powstania założonej przez niego organizacji CORE (Community Organized Relief Effort) próbującej swoimi działaniami złagodzić skutki trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 roku. CORE pomagało również w organizowaniu zespołów do robienia testów na COVID-19 i punktów szczepień.

Ale jeszcze wcześniej w 2007 roku spotkał się i „zaprzyjaźnił” z wenezuelskim dyktatorem Hugo Chavezem. Skomentował spotkanie dość niesmacznym żartem, mówiąc, że „wspólnie zastanawiali się, jak obalić reżim Busha”. 

W 2016 roku Penn opublikował niezwykle kontrowersyjny wywiad z meksykańskim bossem narkotykowym Joaquínem „El Chapo” Guzmánem w magazynie „The Rolling Stone”. Później przepraszał za niego i żałował, iż wywiad nie osiągnął zamierzonego celu, jakim miała być „zmiana sposobu prowadzenia rozmowy o wojnie z narkotykami”.

„The Guardian”, „Variety”, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / Reuters / Forum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj