Valentino kontra Valentino. Słynny dom mody walczy o prawo do zachowania nazwy

0
100

Mimo to niewprawne oko może nie dostrzec różnicy między wyrobami obydwu marek, ponieważ Mario Valentino umieszcza na swoich torebkach słowo „Valentino” i literę „V” – tak jak słynny dom mody. I właśnie ten fakt bardzo irytuje szefów domu mody Valentino, która już od czterech lat prowadzi prawną batalię we włoskich i amerykańskich sądach.

Sądowa batalia o prawo do nazwy Valentino

Obydwie marki doszły do porozumienia jeszcze pod koniec lat 70. – jedna obiecała drugiej, że nie będzie nie podejmować działań, które mogłyby doprowadzić do jakiegokolwiek sporu w przyszłości. Zgodnie z porozumieniem o współistnieniu, marka Mario Valentino może umieszczać na własnych torebkach swoją pełną nazwę, alternatywnie „M. Valentino”, „Valentino” lub litery „MV” i „V” – ale wyłącznie na zewnątrz produktu. Wewnątrz, a także na opakowaniu musi się dodatkowo znajdować pełna nazwa marki.

Mario Valentino ma jednocześnie zakaz równoczesnego umieszczania na swoich produktach litery „V” oraz nazwy „Valentino”. Z kolei dom mody Valentino na swoich skórzanych wyrobach obok swojej nazwy musi umieszczać dodatkowo słowo „Garavani”. Ten sam wymóg dotyczy też reklam.

Zdaniem domu mody Valentino marka Mario Valentino łamie jednak zasady tego porozumienia. Prawna batalia zaczęła się jeszcze w 2019 roku w sądzie w Kalifornii.

Valentino zarzuca marce Mario Valentino, że ta wypuszcza na rynek podobne projekty torebek i w dodatku oznacza je w niedozwolony sposób. Rywal rzymskiego domu mody ma też prowadzić wprowadzające w błąd kampanie reklamowe, które nie informują wyraźnie, iż torebki są marki Mario Valentino, a nie Valentino. Sprawa jest obecnie w toku.

W międzyczasie obydwie marki złożyły przeciwko sobie pozwy rozpatrywane obecnie w sądach w Mediolanie i Neapolu. Firmy mają wobec siebie podobne zarzuty do tych, które rozpatruje sąd w Kalifornii. Jak jednak informuje branżowy serwis „The Fashion Law”, nieprędko doczekamy się rozstrzygnięcia wszystkich tych spraw – czas trwania prac sądów należy liczyć w latach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj