W metrze, bez spodni. W ten weekend Londyńczycy wracają do nietypowej zabawy

0
86

Londyn uchodzi za miasto klasycznej, nieco nawet konserwatywnej, elegancji. Jednak w pierwszy weekend stycznia wszystkie stereotypy na temat konserwatywnych i wycofanych Brytyjczyków trzeba będzie wyrzucić do kosza. 8 stycznia, po przerwie spowodowanej pandemią, londyńskie metro opanują ludzie w środku zimy podróżujący bez spodni. Czy to żart? Zdecydowanie tak, ale zarazem zorganizowana akcja, której nazwa brzmi No Trousers Tube Ride czyli po prostu „Podróż metrem bez spodni”.

Londyńczycy znów przejadą się metrem bez spodni

Zasada akcji No Trousers Tube Ride jest bardzo prosta. Polega na tym, że wszyscy chętni spotykają się w omówionym miejscu i czasie — ale w tym momencie jeszcze w spodniach. Następnie organizatorzy akcji dzielą uczestników zabawy na grupy i prowadzą ich do pobliskich stacji metra.

Kiedy już wszyscy dotrą na peron, zdejmują spodnie — a następnie czekają na przyjazd pociągu i ruszają w drogę. Zasada jest taka, aby w trakcie podróży zachowywać się zupełnie normalnie, na przykład czytać książkę, korzystać z internetu w telefonie albo zająć się rozmową. Zapytani, czy wszystko jest z nimi w porządku, uczestnicy zabawy powinni odpowiadać, że po prostu tego dnia zapomnieli o założeniu spodni.

Czytaj więcej

Z powodu pandemii akcję zawieszono w 2020 roku. Tegoroczna edycja No Trousers Tube Ride będzie zatem pierwszą po przerwie. Zabawa jest darmowa, choć każdy z uczestników musi mieć ważny bilet na metro.

W ramach tegorocznej edycji wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w zabawie, spotkają się 8 stycznia o godz. 15:00 na Newport Place w dzielnicy Chinatown. Organizatorzy podkreślają, że warto mieć ze sobą torbę lub plecak, do którego będzie można spakować swoje spodnie.

Co istotne, ze względów higienicznych bielizna jest obligatoryjna — i to ta klasyczna, choć kolory i nadruki mogą być dowolne. Nie ma mowy o skąpych czy prześwitujących majtkach. Z drugiej strony oszustwa w stylu spódnic, sukienek czy kiltów dyskwalifikują z zabawy.

„Naszym celem jest rozśmieszenie ludzi, a nie ich wkurzenie” — czytamy na stronie akcji na Facebooku. „Chcemy, aby to wydarzenie było zabawne i bezpieczne dla wszyskich, a więc każdy, kto zdejmie coś więcej niż spodnie, zostanie wyrzucony z pociągu oraz zgłoszony policji i władzom metra” — ostrzegają organizatorzy.

Oczywiście nie ma obowiązku udziału w No Trousers Tube Ride — to zabawa dla chętnych. Każdy, kto woli pozostać w spodniach, bez problemu będzie mógł wejść do metra, oczywiście z biletem. Na zakończenie akcji wszyscy uczestnicy zabawy będą mogli wziąć udział w afterparty w jednym z pubów w dzielnicy Soho.

Jak narodziła się idea No Trousers Tube Ride?

Londyńczycy nie są pierwszymi ani jedynymi organizatorami zabawy polegającej na przejechaniu się metrem bez spodni. Akcja pod nazwą No Pants Subway Ride po raz pierwszy odbyła się w Nowym Jorku w 2002 roku, ma więc już ponad dwudziestoletnią tradycję. Co więcej, przypadła do gustu mieszkańcom wielu innych amerykańskich i zagranicznych miast, w których znajduje się metro.

Za inspiracją nowojorczyków akcję No Pants Subway Ride zaczęli organizować mieszkańcy innych amerykańskich miast, a od 2008 roku ma ona charakter międzynarodowy. Z czasem do zabawy przyłączyły się miasta z całego świata, między innymi Lizbona, Amsterdam, Wiedeń, Tokio, Moskwa, Sankt Petersburg, Szanghaj, Hong Kong, Adelaide, a także Warszawa.

Jakie idee przyświecają tej akcji? Tak naprawdę chodzi tylko i wyłącznie o dobrą zabawę i uwolnienie się choć na chwilę z więzów społecznych konwenansów. Mimo to całe przedsięwzięcie ma charakter ściśle kontrolowany i odbywa się z poszanowaniem obowiązującego prawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj