8.4 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

W Senacie otwarto wystawę poświęconą Władysławowi Bartoszewskiemu

Musisz przeczytać

W Senacie otwarto, przygotowaną przez Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego, wystawę nazwaną „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd–Pamięć–Pojednanie”. Ekspozycja prezentuje postać Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych, dyplomaty oraz historyka. – Dziedzictwo pana profesora jest niezbywalne i ono nie umrze – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Na otwarciu wystawy poświęconej Władysławowi Bartoszewskiemu obecny był między innymi marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Przypomniał, że to już druga wystawa w Senacie poświęcona Bartoszewskiemu. – Tamta była bardziej przeglądowa, ta pokazuje, jakie rafy, jakie przeszkody, jakie trudności musiał pokonywać profesor Bartoszewski, aby pozostać przyzwoitym i aby zbudować sobie gigantyczny autorytet. Autorytet, którego używał dla dobra Rzeczpospolitej, oddając ogromne zasługi w dziele pojednania między narodem niemieckim i polskim, w dziele budowania relacji między Izraelem i Polską, wielu innych inicjatyw, łącznie z edukowaniem młodzieży, dzięki której wiele jego słynnych powiedzonek, czasem dosadnych, czasem nawet odrobinę siarczystych, weszło do naszego codziennego języka – powiedział marszałek Grodzki.

– Dziedzictwo pana profesora jest niezbywalne i ono nie umrze, bo z życia pana profesora możemy czerpać naukę – jak żyć, aby służyć innym, jak pracować, aby Rzeczpospolita miała się jak najlepiej, jak działać na rzecz pojednania narodów, na rzecz praworządności, poszanowania drugiego człowieka, zrozumienia dla mniejszości i wielu innych atrybutów i wartości, które wyznajemy, jako wspólnota wolnego świata – wskazał Grodzki.

Podkreślił, że Bartoszewski jest dla wielu senatorów „wzorem, dlatego czcimy jego rok, dlatego przygotowaliśmy drugą wystawę poświęconą panu profesorowi”.

Otwarcie wystawy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd-Pamięć-Pojednanie” w SenaciePAP/Leszek Szymański

Klich: Bartoszewski wiedział, że relacje trzeba zbudować na skale, a nie na piasku

Senator Bogdan Klich (KO), który był inicjatorem powstania wystawy, zwrócił uwagę na rolę Bartoszewskiego w budowaniu relacji międzynarodowych. – Jak mówił, to go słuchano. Jak działał, to podążano za nim. Każdy wiedział o tym, że zasadą Władysława Bartoszewskiego było to, że relacje pomiędzy państwami, rządami, prezydentami, władzami rozmaitych szczebli trzeba zbudować na skale, a nie na piasku, że one muszą mieć solidną podstawę i że tą podstawą są relacje pomiędzy ludźmi, rozmaitymi instytucjami, uniwersytetami, NGO-sami, ale generalnie ludźmi dobrej woli i że ta piramida musi mieć trwałą podstawę – wskazał senator KO.

Dodał, że według Bartoszewskiego „warunkiem dobrych relacji jest pojednanie, nie zapomnienie, ale pojednanie pomiędzy tymi, którzy byli wcześniej w konfliktach, albo wręcz byli wrogami”. – To się odnosiło do relacji polsko-niemieckich. Władysław Bartoszewski podążał za głosem polskich i niemieckich biskupów z 1965 roku, ale też miał własne doświadczenia i te doświadczenia przekuwał na relacje osobiste i relacje między środowiskami. Tymi środowiskami, jak na przykład środowisko „Tygodnika Powszechnego”, środowisko „Więzi’, które robiło wszystko, aby ten związek pomiędzy Polakami a Niemcami odbudować – zwrócił uwagę senator.

Czytaj więcej: 100 lat temu urodził się Władysław Bartoszewski

Klich wskazał, że podobnie było w Austrii. – Jak przyjeżdżał do Wiednia, to go słuchano. To był ten głos, który brzmiał jak przypomnienie. To był ten głos, którego nie dało się nie zauważyć – podkreślił.

Przypomniał, że Bartoszewski „położył podwaliny pod relacje pomiędzy państwem polskim a państwem Izrael”.

Tomasz Grodzki i Bogdan Klich podczas otwarcia wystawy „Bartoszewski 1922-2015. Pod prąd-Pamięć-Pojednanie” w SenaciePAP/Leszek Szymański

„Przyzwoitość była tą wartością, którą Bartoszewski propagował”

Prezes Stowarzyszenia Skwer Władysława Bartoszewskiego Mariusz Malinowski podziękował Senatowi za uchwalenie roku 2022 Rokiem Bartoszewskiego. – My ten rok nazywamy rokiem przyzwoitości, ponieważ przyzwoitość była tą wartością, którą Bartoszewski propagował i na wszystkich polach ta przyzwoitość przez niego propagowana, popierana, funkcjonowała – powiedział.

Poinformował także, że stowarzyszenie organizuje 25 kwietnia w gmachu izby wyższej międzynarodową debatę pt. „Polityka i przyzwoitość”. Przekazał, że w planach stowarzyszenia są również debaty ze środowiskiem prawników i mediów poruszające tematykę przyzwoitości.

Ekspozycję podzielono na trzy działy: „Pod prąd”, „Pamięć” i „Pojednanie”. Część pierwsza opowiada o działalności konspiracyjnej Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie podczas II wojny światowej, druga obejmuje rozdział biografii dotyczy działań na rzecz pamięci ofiar prześladowań i okrucieństw popełnionych przez zbrodniarzy hitlerowskich. Część trzecią – „Pojednanie” – dotyczy kontaktów z ocalałymi Żydami po 1945 roku i czynnym sprzeciwie wobec wszelkich przejawów antysemityzmu w powojennej Polsce.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img
Najnowsze wiadomości

Niezbędnik przedsiębiorcy. CEIDG tylko w wersji online * Rachunki za energię firmy w domu * Kara umowna w kosztach – nie, a kurs na...

Wniosek o wpisanie firmy w CEIDG tylko online Jeszcze przez 2 lata będzie można na papierze składać wnioski o wpis...
- Reklama -

Więcej podobnych artykułów

- Reklama -