15 kwietnia 2019 roku świat obiegła wiadomość o pożarze paryskiej katedry Notre Dame, znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ogniu stanęły kluczowe elementy budynku, w tym 93-metrowa iglica Viollet-le-Duc, wznosząca się nad odnowioną częścią kościoła. Odbudowa świątyni ruszyła w 2022 roku. Od tamtego czasu nad przywróceniem katedrze jej dawnego kształtu pracuje około tysiąca osób.
By turyści wiedzieli kiedy doszło do pożaru oraz jak prowadzone są prace remontowe, w dobudowywanej części świątyni umieszczone zostały tablice informacyjne. I choć mogłoby się wydawać, że to sprawa dość oczywista, okazuje się, że stały się one podłożem sporu między zarządem katedry, a Stowarzyszeniem Obrony Języka Francuskiego.
Zarząd katedry Notre Dame pozwany
Jak informuje agencja AFP, puryści językowi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Obrony Języka Francuskiego pozwali zarząd katedry Notre-Dame. Powód? Francuscy obrońcy ojczystego języka nie są zadowoleni z faktu, że objaśnienia, które zostały umieszczone w dobudowywanej części świątyni, zostały przetłumaczone wyłączne na język angielski. Zdaniem purystów językowych praktyka ta godzi w ich uczucia i niezgodna jest z prawem.
Czytaj więcej
Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, tłumaczenie znaków objaśniających jedynie na język angielski “pomaga zwiększyć międzynarodową dominację tego języka, kosztem mowy francuskiej”.
Aktywiści zaznaczają, że objaśnienia w Notre Dame naruszają prawo. Przepis – który swoją drogą niezwykle często jest we Francji ignorowany – wymaga bowiem, by znaki znajdujące się we wszystkich budynkach publicznych tłumaczone były na co najmniej dwa języki obce.
Louis Maisonneuve, rzecznik Stowarzyszenia Obrony Języka Francuskiego, poinformował, że pozew został złożony w paryskim sądzie w poniedziałek – w międzynarodowy dzień języka francuskiego. Podkreślił, że stowarzyszenie żąda, by symbol Paryża dostosował się do wymogów francuskiego prawa.
Puryści językowi we Francji walczą z językiem angielskim
Nie jest to pierwszy raz, gdy stowarzyszenie domaga się przestrzegania przepisów z 1994 roku. Wcześniej grupie udało się już skłonić włodarzy wieży Eiffla do dodania języka hiszpańskiego do swoich znaków informacyjnych obok angielskiego i francuskiego. – Zagroziliśmy, że podamy ich do sądu. Zajęło to rok. W końcu zmienili wszystkie tablice i dodali język hiszpański – zaznaczył Maisonneuve w rozmowie z AFP.
Czytaj więcej
Wraz z pozwem złożonym przeciwko władzom Notre Dame wysłano również skargi do 20 innych instytucji publicznych w związku z łamaniem prawa w ten sposób.
Stowarzyszenie Obrony Języka Francuskiego założone zostało w 1634 roku i liczy około 40 członków. Słynie przede wszystkim z walki z anglicyzmami – elementami językowymi występującymi w danym języku, zaczerpniętymi z języka angielskiego.
6 marca 2023 roku francuskie władze poinformowały, że ponownie otwarcie katedry Notre Dame nastąpi prawdopodobnie 8 grudnia 2024 roku. Udostępnienie wnętrz budowali turystom i wiernym nie będzie jednak oznaczało, że prace remontowe się zakończyły. Rekonstrukcja świątyni będzie trwała bowiem do czasu odtworzenia jej oryginalnej postaci, co może zająć jeszcze nawet kilka lat.