Znana amerykańska marka ubrań wraca do Rosji? „Sklepy są nadal czynne”

0
129

Okazuje się jednak, że oficjalny powrót znanego producenta odzieży może być jedynie formalnością. Cytowany przez dziennikarzy „Izwiestii” Paweł Liulin, wiceprezes Związku Centrów Handlowych Rosji, Białorusi i Kazachstanu, podkreśla, że sklepy US Polo Assn na terytorium tych krajów nadal działają, nie zostały zamknięte po 2022 roku. Według informacji „Izwiestii” obsługuje je turecka firma. 

US Polo Assn, oficjalna marka US Polo Association (USPA), funkcjonującego jako organizacja non-profit, działa w oparciu o system licencji – dystrybutorzy podpisują umowę z licencjodawcą, zyskując w ten sposób możliwość sprzedaży produktów opatrzonych logiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Polo. Zgodnie z informacjami USPA w 180 krajach na świecie działa ponad 1100 sklepów sprzedających produkty oznaczone marką US Polo Assn.

W 2022 roku, po napaści Rosji na Ukrainę przedstawiciele US Polo Assn ogłosili, że zamykają swoją rosyjską stronę internetową oraz konta w mediach społecznościowych w Rosji. „Ze względu na złożoność operacyjną zastosowaliśmy etapowe podejście do zamykania naszych sklepów w Rosji. Ostatni etap procesu zamykania wszystkich sklepów planowany jest na początek 2023 roku” – brzmi oficjalny komunikat przedstawicieli marki.

Jak działa rosyjski import równoległy? 

Mimo że właściciele wielu znanych zachodnich marek zamknęli swoje sklepy w Rosji, ich produkty często wciąż są tam dostępne – okazało się bowiem, że system sankcji zachodnich można obejść.

Jak? Rosyjskie firmy, za zgodą władz, prowadzą tak zwany import równoległy. Polega on na sprowadzaniu do Rosji oryginalnych produktów z krajów, które objęły Federację Rosyjską sankcjami, ale bez zgody producentów tych produktów.

Oznacza to, że firmy tracą kontrolę nad dystrybucją wytwarzanych produktów. Najczęściej dzieje się to poprzez pośredników z krajów, które nie wprowadziły reżimu sankcyjnego w stosunku do Rosji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj